Jak si založit živnostenský list?


Právo

Začátek podnikání dnes nemusí být nijak složitý. Stačí vědět, jakému oboru se chceme věnovat, a následně svou ekonomickou činnost zahájit, a to na příslušném živnostenském úřadě. Ten nám vydá živnostenský list, tedy dnes již živnostenské oprávnění. Ačkoliv jsou profese, především ty tvůrčí a umělecké, kde není třeba, u všech ostatních třeba samozřejmě je. V tomto směru tedy nezbývá, než na jakýkoliv živnostenský úřad vyrazit.

Jaké jsou podmínky pro získání?

Aktuálně je živnostenský list vystavován výhradně osobám, které dovršili 18 let věku. V některých případech, a to na rozhodnutí soudu lze vydat oprávnění i mladší osobě, ale tyto případy jsou velmi ojedinělé. S daným věkem poté souvisí také svéprávnost, která je další z podmínek. Poměrně individuální podmínkou je následně trestní bezúhonnost.

Zde je vyžadován čistý trestní rejstřík, ale ŽL lze vydat i osobě, která má záznam, jenž však nijak nesouvisí s danou činností, a tak se nepředpokládá, že by mohla být páchána znovu. To vždy posoudí příslušný úřad a jeho pracovníci.

Poplatek je ve výši 1 000 korun českých

Základem je tedy nejenom splnit dané náležitosti, ale také vyplnit příslušnou žádost. Spolu s ní je poté třeba zaplatit poplatek, který činí 1.000 korun. Zde nezáleží na tom, kolik živností konkrétně zvolíte. Vybrat lze z těch volných, vázaných, řemeslných nebo koncesovaných. V tomto ohledu často stačí požádat o radu příslušného úředníka, který dle obecného popisu činnosti určí tu správnou, na kterou bude oprávnění vydáno.

Jak je to s nutnými ohlášeními?

Zatímco v minulosti bylo povinností začínající podnikatele ohlásit danou činnost i na finančním úřadě, dnes to lze učinit pomocí jednotného formuláře, který je součástí žádosti. Kam však zajít musíte, to je vaše zdravotní pojišťovna a také Česká správa sociálního zabezpečení.

Sem je nutné přijít ve chvíli, kdy vám bude živnostenské oprávnění vydáno, a spolu se svým IČ, tedy identifikačním číslem, se zde přihlásíte k placení pravidelných záloh. A to jako OSVČ.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Způsoby jak založit s.r.o.

Způsoby jak založit s.r.o.


Záclony do obýváku

Záclony do obýváku


RE/MAX – nejznámější realitní společnost v ČR

RE/MAX – nejznámější realitní společnost v ČR


Aukce z exekuce

Aukce z exekuceRostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám