Jak si založit živnostenský list?


Právo

Začátek podnikání dnes nemusí být nijak složitý. Stačí vědět, jakému oboru se chceme věnovat, a následně svou ekonomickou činnost zahájit, a to na příslušném živnostenském úřadě. Ten nám vydá živnostenský list, tedy dnes již živnostenské oprávnění. Ačkoliv jsou profese, především ty tvůrčí a umělecké, kde není třeba, u všech ostatních třeba samozřejmě je. V tomto směru tedy nezbývá, než na jakýkoliv živnostenský úřad vyrazit.

Jaké jsou podmínky pro získání?

Aktuálně je živnostenský list vystavován výhradně osobám, které dovršili 18 let věku. V některých případech, a to na rozhodnutí soudu lze vydat oprávnění i mladší osobě, ale tyto případy jsou velmi ojedinělé. S daným věkem poté souvisí také svéprávnost, která je další z podmínek. Poměrně individuální podmínkou je následně trestní bezúhonnost.

Zde je vyžadován čistý trestní rejstřík, ale ŽL lze vydat i osobě, která má záznam, jenž však nijak nesouvisí s danou činností, a tak se nepředpokládá, že by mohla být páchána znovu. To vždy posoudí příslušný úřad a jeho pracovníci.

Poplatek je ve výši 1 000 korun českých

Základem je tedy nejenom splnit dané náležitosti, ale také vyplnit příslušnou žádost. Spolu s ní je poté třeba zaplatit poplatek, který činí 1.000 korun. Zde nezáleží na tom, kolik živností konkrétně zvolíte. Vybrat lze z těch volných, vázaných, řemeslných nebo koncesovaných. V tomto ohledu často stačí požádat o radu příslušného úředníka, který dle obecného popisu činnosti určí tu správnou, na kterou bude oprávnění vydáno.

Jak je to s nutnými ohlášeními?

Zatímco v minulosti bylo povinností začínající podnikatele ohlásit danou činnost i na finančním úřadě, dnes to lze učinit pomocí jednotného formuláře, který je součástí žádosti. Kam však zajít musíte, to je vaše zdravotní pojišťovna a také Česká správa sociálního zabezpečení.

Sem je nutné přijít ve chvíli, kdy vám bude živnostenské oprávnění vydáno, a spolu se svým IČ, tedy identifikačním číslem, se zde přihlásíte k placení pravidelných záloh. A to jako OSVČ.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Levné stěhování a přeprava

Levné stěhování a přeprava


Potahy na sedací soupravy

Potahy na sedací soupravy


Jak a kdy žádat náhradu škody od pojišťovny?

Jak a kdy žádat náhradu škody od pojišťovny?


Stěhování v Přerově

Stěhování v PřerověJak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky