Dnes na programu: Likvidace živnostníků a malých firem


Svobodné podnikání již není tak růžovou myšlenkou, jak tomu bývalo před lety. Možnost nezávislé práce a nabízení služeb všeho druhu je živobytím pro stovky tisíc podnikatelů, mezi nimiž jsou zubaři, právníci, ale i řemeslníci, obchodníci a mnoho dalších lidí.

Jelikož se jedná o významnou část obyvatelstva, která nemálo přispívá do státního rozpočtu, neměl by i k nim stát přistupovat lépe, než je tomu nyní?

Likvidace ve jménu nesmyslu

Dokážete si přestavit, že byste chtěli dosáhnout lepšího zisku z úrody na zahrádce tím, že ji budete méně zalévat? Samozřejmě že ne, je to nesmyslné. V praxi je to však krutá pravda, na kterou bude s jiným odporem hledět zaměstnanec i živnostník.

Každý, kdo podniká na vlastní triko, tak může potvrdit, že jsou podmínky stále těžší. Malé a střední firmy se zasluhují o poměrnou část zaměstnanosti v tomto státě a ztížení podmínek živnostníků a firmám způsobuje pouze větší nezaměstnanost. Opravdu se zde šetří na tom správném místě?

Byrokratická zátěž

Vedení účetnictví není jedinou povinností podnikatelů, kromě odvodů přibyla nutnost vytvoření datové schránky, která byla vzápětí zrušena. V plánu je sjednocení úřadů, změny v placení daní, zvyšování daní, přísnější kontroly ze strany finančního úřadu a řada dalších věcí.

Častou kritikou jsou také neustálé změny zákonů, podnikatelé nemají možnost stále sledovat změny, jelikož se musí věnovat své práci a ve svém volném čase musí také nalézt čas na papírování. Kde ovšem najít v tom všem balastu ještě čas na sledování změn, které přicházejí neustále během roku?

Byrokratická zátěž se neustále zvětšuje a kromě psychické újmy ztrácejí podnikatelé i firmy kompletní přehled nad všemi povinnostmi, které musí splňovat.

Čeho se podnikatelé nejvíce bojí

V prvé řadě jde o výdajové paušály. Využívá jich většina podnikatelů. V návrzích často zaznělo, že by se měly snížit nebo dokonce zrušit.

To by představovalo nepředstavitelnou apokalypsu, která by mohla vyvrcholit v hromadné vyhlašování bankrotů, likvidování firem a rovněž i ke snížené příjmu do státní pokladny.

Kromě samotných paušálů jde dále opět o daně a to konkrétně o jejich výši. Každé procento navíc znamená odtržení jídla přímo od úst.  Ministerstvo nehodlá nechat suchou nit ani na slevách na poplatníka, partnera, dítě a další úlevy.

Ačkoliv se jedná o návrhy, tak jsou to rovněž noční můry, které probouzejí nejednoho podnikatele ze spaní.

Živnostníci versus zaměstnanci

V České republice je zhruba každý desátý občan OSVČ. Pokud jimi nejste a rádi byste věděli, jaké rozdíly přináší život na vlastních nohou, tak jich je více než mnoho. V prvé řadě je to například nemoc a dovolená.

Zatímco zaměstnanec si obě tyto možnosti může užívat, tak pro podnikatele jsou to období, kdy je zcela bez zisku. Dalším bodem je odměna za vykonanou práci, zaměstnanec se vždy těší, až mu na účtu přibude stejná částka jako před měsícem.

Živnostník doufá a modlí se, aby mu byly proplaceny všechny vystavené faktury. Pokud se tak nestane, nemusí se peněz dočkat vůbec, nebo případ řešit soudně.

Tímto nevýhody ovšem nekončí, živnostníci se musí starat o pravidelné podávání přiznání, komunikaci s úřady a mnoho dalšího.

Být v kůži českého podnikatele není zrovna procházka růžovým sadem a dokud nebudou zákony přizpůsobeny tak, aby přestaly živnostníky a firmy škrtit tak se i nezaměstnanost bude prohlubovat, jelikož nebudou mít firmy dostatek prostředků, pro výplaty zaměstnancům.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 1,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Levné přestěhování

Levné přestěhování


Dětské křeslo

Dětské křeslo


Vygenerovaný životopis, nebo vlastní kreativita?

Vygenerovaný životopis, nebo vlastní kreativita?


O čem je druhý pilíř důchodové reformy?

O čem je druhý pilíř důchodové reformy?Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky