Výkup nemovitostí – cesta z dluhů nebo cesta do pekel?


V situaci dlužníka se nachází stále více lidí a pro řešení svých problémů hledají různá východiska. Řada lidí neváhá pro obstarání financí prodávat svůj osobní majetek, od cenností až po nábytek nebo i vůz. Pokud jsou dluhy velké a situace neřešitelná, rozhodují se mnozí i o prodeji vlastní nemovitosti, která obvykle dokáže pokrýt závazků nejvíce.

Prodat svou vlastní nemovitost lze několika způsoby. Nejčastější variantou je prodej nabízený v inzerátu nebo prostřednictvím realitní kanceláře. V každém případě nezáleží na tom, zda nemovitost vlastníte jako fyzická osoba, nebo jako firma. Existuje ovšem i další možnost, kterou je využití služeb některé ze společností zabývajících se výkupem nemovitostí. Tato služba je určena všem vlastníkům nemovitosti, kteří ji chtějí rychle prodat.

Obzvláště zajímavé je to například pro dlužníky, kteří nejsou z nejrůznějších důvodů schopni dostát svým závazkům. Například si vzali úvěr, půjčku nebo hypotéku a přišli o zaměstnání, nebo na delší dobu onemocněli.

V takových případech je splácení dluhu velmi obtížné a v horších případech to může skončit i exekucí na jejich majetek. Rozhodně je pro dlužníka výhodnější předejít exekuci prodejem své nemovitosti. Zejména z finančních důvodů, neboť při exekuci je vyhlášena obvykle soudní dražba.

Z výtěžku dražby se nejprve uspokojí nároky státu a věřitelů, takže na vlastníka nemovitosti toho příliš nezbude. Naopak při výkupu nemovitosti specializovanou společností se vlastník může na prodeji podílet jednáním o podmínkách a hlavně o výkupní ceně.

Jak to probíhá

Pro vlastníka nemovitosti to nepředstavuje žádné starosti. Stačí pouze kontaktovat příslušnou společnost, která se výkupem nemovitostí zabývá. Další úkony již provede společnost sama. Její činnost je obvykle založena na maximální ohleduplnosti a snaze neprofitovat na nepříznivé finanční situaci klienta. Vlastník má možnost předložit své požadavky, tedy přímo se podílet na podmínkách prodeje a stanovit výkupní cenu.

Výhody výkupu

Výkup nemovitosti je velice výhodný především pro právnické osoby, pro které to znamená rychlý a administrativně nenáročný prodej nemovitosti s okamžitým ziskem. Pro fyzickou osobu je výkup nemovitostí výhodný z toho důvodu, že peníze získá rovněž ihned. Další výhodou je skutečnost, že pokud na nemovitosti ve vašem vlastnictví váznou dluhy či jiné závazky, pak je vykupující společnost vyplatí. Rovněž za vás vyřídí veškeré administrativní formality spojené s výkupem, převodem nemovitosti v katastru nemovitostí včetně úhrady případných poplatků.

Nevýhody

Výkup nemovitostí má i své nevýhody a tou největší je skutečnost, že výkupní cena nemusí vždy dosáhnout výše, kterou by člověk utržil při klasickém prodeji. Klasický prodej je téměř vždy výnosnější, ale může trvat i dlouhé měsíce. Společnosti toho využívají a nemovitosti tak vykoupí za cenu, kterou stanoví jejich odhadce. Výkup nemovitostí je tak doporučován v případě, kdy je potřeba včas obdržet finanční prostředky na uhrazení závazků, v opačném případě je vhodnější prodávat nemovitost běžnými způsoby.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Stěhování v Praze

Stěhování v Praze


Aktuální cena zlata

Aktuální cena zlata


5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti


Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každýRostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám