Snižování nákladů domácnosti. Jak na to?


Rodinný rozpočet. Pojem, který většina lidí moc dobře zná a většinu lidí také děsí. Peníze jsou pro nás na pomyslném prvním místě. Pro někoho jsou doslova nedostatkovým zbožím a vyjít s nimi je mnohdy až nad rámec našich možností. Ne každý si může pískat s plným bankovním účtem. Mít představu o nákladech domácnosti je důležité. Díky tomu víte, za co utrácíte, co vás kolik stojí a jaké jsou vaše finanční možnosti. Umíte ale s náklady vaší domácnosti pracovat, nebo v tomto směru tápete jako ryba na suchu? Pokud vám peníze neustále schází, měli byste přistoupit k pověstnému utahování opasků.

První krok: Přehled o příjmech a výdajích

Základem úspěchu je mít dokonalý přehled. Vezměte si tužku, papír a kalkulačku, pohodlně se usaďte a do jednoho takového přehledu se s odvahou pusťte. Příjmy a výdaje rozdělte do několika kategorií, které následně seřaďte dle jejich důležitosti. Napište si seznam všem příjmů a seznam výdajů. Následně příjmy rozdělte na tři části: peníze na nezbytné výdaje, peníze na nutné výdaje a peníze na mimořádné výdaje.

Druhý krok: Příjmy

Sepište si seznam všech příjmů. Patří sem peníze za práci (máte-li nějakou bokem, i ta se počítá), dávky, důchody a případně i dividendy. Na nic nezapomeňte a rozhodně sami před sebou nic nezatajujte. Až to budete mít, všechny položky sečtěte. Co s tím získáte? Přehled o veškerých příjmech vaší rodiny za jeden měsíc.

Třetí krok: Výdaje

Následuje ta nepříjemnější část a to seznam výdajů. I v tomto případě buďte maximálně pečliví a upřímní – uškodili byste jen sami sobě. A co sem patří? Všechny vynaložené peníze za účty, nájmy, energie, plyn, vodu, odpad, televizi, rozhlas, telefon, spoření, hypotéku, pojistné, bankovní poplatky. Rozhodně nezapomeňte ani na náklady za dopravu, jídlo, kroužky dětí a další. Zkrátka vše, za co utrácíte peníze. A co tím získáte? Přehled o výdajích vaší rodiny za jeden měsíc.

Čtvrtý krok: Jste v plusu nebo v mínusu?

Nejideálnější stav je, když vaše příjmy pokryjí vaše výdaje. A nyní se podívejte, jak na tom vlastně jste. Stačí váš příjem na výdaje, jež musíte vynaložit každý měsíc nebo jednoduše nestačí? Buďte k sobě upřímní. Pokud příjmy pokryjí výdaje, třikrát si zatleskejte – jste v jakési finanční rovnováze. Ovšem pokud příjmy ani zdaleka výdajům nestačí – měli byste s ním něco udělat.

Pátý krok: Utahování opasků

Zamyslete se, jakých výdajů se můžete zbavit, nebo je alespoň omezit. Snižování rodinných nákladů jistě není nic příjemného, ovšem občas je lepší se uskromnit, než se dostat do situace, kdy budete nuceni zažádat si o půjčku, čímž byste svou finanční situaci ještě více zhoršili. Pokud chodíte dvakrát týdně na večeři do drahé restaurace, popřemýšlejte, zda není lepší uvařit si večeři doma. Nemusíte se okamžitě vzdát všeho, na co jste zvyklí. Stačí od každého maličko ubrat.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý


Spotřebitelský nebankovní úvěr vybírejte s rozvahou | AsisTeam s.r.o.

Spotřebitelský nebankovní úvěr vybírejte s rozvahou | AsisTeam s.r.o.


Před čím nás chrání investiční životní pojištění?

Před čím nás chrání investiční životní pojištění?


Co je to hypotéka a kdy nad ní uvažovat

Co je to hypotéka a kdy nad ní uvažovatJak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky