Pravda o osobním bankrotu


Dostat se do dluhové pasti, nebo jak se také říká do dluhové spirály, je velice snadné. Obvykle to potká lidi, kteří se zadluží, nemají na splátky a situaci řeší další půjčkou až se jim to vymkne z ruky. Pokud se jedná o fyzickou nepodnikající osobu, může být doslova vysvobozením osobní bankrot, který dává zadluženému člověku šanci začít úplně znovu a bez dluhů.

Oddlužení

Na oddlužení nevzniká dlužníkovi žádný nárok, ale musí ho povolit soud, který zkoumá všechny okolnosti vzniku dluhu a zejména, zda žadatel nesleduje návrhem na svůj osobní bankrot nepoctivé záměry. Zadlužený člověk se zbaví svých dluhů jen za předpokladu dodržení podmínek stanovených soudem.

Shledá-li soud, že důvody k osobnímu bankrotu jsou dostačující, rozhodne mezi dvěma variantami. Buď nařídí prodej veškerého majetku nebo uloží dlužníkovi, že po dobu pěti let bude žít za životní minimum. Jelikož obvykle dlužníci nemají žádný velký majetek, je v praxi častější druhá varianta. Podle zákona lze oddlužení u jednoho občana povolit jen jednou za život.

Život v osobním bankrotu

Veškeré dlužníkovy příjmy jdou po dobu pěti let na splátky věřitelům a dlužníkovi zůstává z jeho mzdy pouze nezabavitelné minimum. Pro představu to například v r. 2012 činilo částku 5.842 Kč a 1.460 Kč na každou osobu dlužníkem vyživovanou. Dlužník je po dobu oddlužení povinen pracovat a nesmí se úmyslně vyhýbat práci.

Zpeněžují se rovněž veškeré dary či dědictví a výtěžek jde ve prospěch věřitelů. Každou důležitou změnu musí dlužník oznámit insolvenčnímu správci. Pokud splní všechny zákonné podmínky, po pěti letech se zbaví všech svých dluhů a může začít nový život. Už po tuto dobu to představuje pro dlužníka psychickou úlevu, neboť nemusí čelit tlaku věřitelů a přemýšlet, jak je uspokojit. Pro samotné věřitele je osobní bankrot dlužníka jistotou, že získají alespoň část svých peněz zpět.

Čeho se oddlužení týká

Osobní bankrot je možný jen pro všechny nezajištěné závazky. To znamená, že se to netýká například hypotéky nebo leasingu, což jsou zajištěné závazky. Pokud totiž dlužník nesplácí svůj závazek, banka podá návrh na prodej zastavené nemovitosti. Osobním bankrotem se tedy řeší hlavně dluhy nahromaděné ze spotřebitelských nebo hotovostních úvěrů, splátkových prodejů apd.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Křesla do obývacího pokoje

Křesla do obývacího pokoje


Půjčka Zaplo

Půjčka Zaplo


Jak se bránit před exekucí

Jak se bránit před exekucí


Dluhy postihují více a více českých rodin – proč?

Dluhy postihují více a více českých rodin – proč?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme