Jak získat rodičovský příspěvek


Školáci

Rodičovský příspěvek je podporou státu rodinám s dětmi. Nárok na něj vzniká po skončení mateřské dovolené matky malého dítěte. Podmínkou je, že rodič po celý kalendářní měsíc osobně a celodenně řádně pečuje o dítě, které je v rodině nejmladší.

Nárok na příspěvek mají všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmy a majetkové poměry. K jeho získání je potřeba podat písemnou žádost na předepsaném formuláři, který se odevzdá na odboru státní sociální podpory u místně příslušného úřadu práce.

Kolik činí a jak se vypočítá

Doba jeho čerpání se pohybuje od dvou do čtyř let věku dítěte. Rodiče si zvolí sami, jak dlouho budou rodičovský příspěvek pobírat a podle toho se upraví jeho výše. Platí, že nesmí být vyšší než 70% předchozího výdělku a měsíčně nesmí přesáhnout 11.500 Kč po dobu 19 měsíců a celková výše dávky je 220 tisíc Kč. Minimální výše je 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby (do 4 let věku dítěte).

Jednou za tři měsíce během pobírání mají rodiče možnost provést změnu délky jeho pobírání. Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od příjmu a na rodičovský příspěvek ve výši 11.500 Kč je třeba dosáhnout na příjem vyšší než 16.500 Kč.

K výpočtu můžete použít kalkulačku na internetu. Pro jeho výši je vždy určující vyšší hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů. Maximálním stropem je u hrubého měsíčního příjmu částka 16.429 Kč. Pokud tedy rodič bude vydělávat více, dostane vždy stejně. Kalkulačka nově zohledňuje i osoby samostatně výdělečně činné. Ty namísto průměrné hrubé měsíční mzdy zadají do příslušné kolonky měsíční výši nemocenského pojištění.

Ze statistik vyplývá, že nejčastější výše rodičovského příspěvku je 7600 Kč po skončení mateřské dovolené.

Podmínky k čerpání

Žádost o rodičovský příspěvek může podat jak matka, tak i otec dítěte. Platí však podmínka, že tuto dávku nemohou pobírat oba současně. Na rodičovské dovolené v době od dvou do tří, event. do čtyř let věku dítěte se musejí postupně vystřídat. K dalším podmínkám vedle povinnosti celodenní péče o dítě je, že dávku lze pobírat pouze na jedno dítě. Dítě může strávit určitou část dne v jeslích nebo v mateřské škole, ovšem maximum je pouze 46 hodin v měsíci.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 3,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Jak si říci o zvýšení platu?

Jak si říci o zvýšení platu?


Motivace jako hlavní zdroj energie

Motivace jako hlavní zdroj energie


Pouze vydělávat peníze je špatný cíl. Užívat si je – to je správná cesta!

Pouze vydělávat peníze je špatný cíl. Užívat si je – to je správná cesta!


Pražské stěhovací služby

Pražské stěhovací službyJak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky