Vyplatí se stavební spoření?


U stavebního spoření se nejedná o pouhé ukládání peněz na účet u některého finančního ústavu. Je to svým způsobem výhodné zhodnocení úspor, samozřejmě díky státní podpoře. Výhodou je také pojištění těchto úspor. Smyslem stavebního spoření je pochopitelně řešení bytové otázky a zajištění bydlení střadatele.

To však není na překážku, abyste nemohli peníze použít i na jiné účely. Můžete tak učinit ovšem až po šesti letech, během kterých nesmíte žádné peníze z účtu vybírat. Teprve po skončení této lhůty můžete naspořenou částku použít podle svého vlastního uvážení, a to nejen na stavební, resp. bytové účely.

Státní podpora

V uplynulých letech se stavební spoření stalo jedním z nejlákavějších produktů na finančním trhu. Zejména výší státního příspěvku bylo stavební spoření velice výhodnou formou ukládání peněz a jejich zajímavým zhodnocováním. Přestože se výše státní podpory již dvakrát snižovala, stále je stavební spoření výhodnější, než mnohé jiné produkty, které nabízejí banky i nebankovní společnosti.

Celková suma, kterou stát vynakládá na podporu stavebního spoření ze státního rozpočtu není malá a její odpůrci tvrdí, že to pro lidi není příliš výchovné. Jejich názor je, že by si stavební spoření mělo u střadatelů vydobýt důvěru něčím jiným, než lákáním na státní příspěvek. Jiný názor naopak tvrdí, že stavební spoření naučilo lidi šetřit peníze na budoucí časy. Mluvíme -li tedy o výhodnosti stavebního spoření, je rozhodně více výhod na straně střadatelů.

Podmínky poskytnutí státní podpory

Ne každý má na státní příspěvek nárok. Podle zákona se musí jednat o fyzickou osobu, která bude spořit po dobu šesti let, případně po uplynutí dvou let požádá o úvěr. Dále zákon ukládá, že žadatelem musí být občan České republiky, event. Občan EU, který má povolení k pobytu na území ČR a přidělené rodné číslo.

Maximální výše státní podpory se v průběhu let měnila a v současnosi činí dva tisíce Kč na osobu, která musí ročně naspořit 20 tisíc Kč. Kdo uloží na účet více než tento limit, přebytek se mu převede do následujícího roku a podpora z této částky mu bude připsána na účet rovněž v příštím roce.

O skutečnosti, že se stavební spoření vyplatí, svědčí m.j. i to, že můžete uzavřít i více smluv a obdržet státní příspěvek na každou z nich v rámci limitu maximálního státního příspěvku.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 3,50 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Extrémní odstupné řádově v milionech – paragliding po česku

Extrémní odstupné řádově v milionech – paragliding po česku


Kvalitního finančního poradce si važte!

Kvalitního finančního poradce si važte!


Co je to IBAN kód?

Co je to IBAN kód?


Půjčka do 5000 okamžitě všem

Půjčka do 5000 okamžitě všemRostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám