Podmínky osobního bankrotu


Výpočty

Osobní bankrot – slovní spojení, ve kterém vidí svou poslední naději drtivá většina z vás. Jinými slovy také oddlužení fyzických osob je řešení úpadku dlužníka, který má závazky u dvou a více věřitelů, ale není schopný je řádně splácet. Pro spoustu lidí insolvence představuje jediné možné řešení, jak se za určitou dobu definitivně zbavit veškerých závazků a konečně tak začít žít normální život. Pokud i vy nevíte, kde vám jedna půjčka končí a druhá začíná, přečtěte si dnešní článek. Společně si v něm řekneme, co je to osobní bankrot, kdo jej může vyhlásit a především jaké jsou podmínky pro jeho kladné vyřízení. I v tomto případě totiž platí, že ne každému žadateli musí být automaticky vyhověno. 

Co je to osobní bankrot?

Osobní bankrotjinými slovy též insolvence či oddluženíje pomoc těm, kteří díky své finanční situaci neví, kudy dál. Jakmile již delší dobu splácíte své závazky, ale nevidíte zdárný konec, je oddlužení tou pravou volbou právě pro vás.

Jaké jsou podmínky osobního bankrotu?

Ačkoli je představa oddlužení více než lákavá, není vhodná pro každého. Chcete-li, aby vaší žádosti bylo vyhověno, musíte splnit následující podmínky:

 • Více věřitelů

  Aby se vaší žádostí vůbec někdo zabýval, musíte splnit jednu z nejdůležitějších podmínek a tou je mít závazky u minimálně dvou věřitelů.  Máte-li peněžitý závazek pouze vůči jenom věřiteli, nemusíte se vůbec zabývat myšlenkou o podání žádosti na oddlužení.

 • Závazky s prodlevou splatnosti

  Další podmínkou je prodleva splatnosti. Což znamená, že musíte být s úhradou svých závazků pozadu a to více jak 30 dní. 

 • Platební neschopnost

  Mezi podmínky patří i platební neschopnost. Jakmile máte závazky vůči více věřitelům a víte, že je nejste schopni splácet, nevidíte zdárný konec a vaše dluhy spíše narůstají, než aby klesaly, pak jste právě vy vhodným kandidátem. 

Kdy vám může být osobní bankrot zamítnut?

Jak už bylo řečeno: ačkoli vaše žádost může být přijata k řešení, nemusí jít být automaticky vyhověno. Níže se dozvíte důvody, kvůli kterým může být vaše žádost smetena ze stolu:

 • Nepoctivý záměr

  Jakmile se přijde na to, že vaše žádost je podána s nepoctivým záměrem, nikdo se s ní nebude dále zabývat. 

 • Hodnota plnění

  Vaše nezajištěné pohledávky nesmí být nižší  než 30%. 

 • Nedbalý přístup

  Pokud se vyznačujete nedbalým přístupem ke splácení vašich závazků, i v tomto případě vám nebude vyhověno.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 3,50 z 5)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Kdy se nám může hodit rychlá půjčka?

Kdy se nám může hodit rychlá půjčka?


Co za oblečení na pracovní pohovor?

Co za oblečení na pracovní pohovor?


Finanční poradci a jejich možnosti

Finanční poradci a jejich možnosti


Vztahy na pracovišti – ano či ne?

Vztahy na pracovišti – ano či ne?Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám