Na co si v Čechách půjčujeme


Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou na konci července letošního roku). Na co si tyto peníze půjčujeme?
Snažíme překlenout finanční tíseň, zaplatit nenadálé výdaje, kupujeme spotřební zboží i služby. Někdy se to bez půjčky neobejde, jindy po ní sáhneme jako po nejjednodušším řešení.

Když potřebujeme nové bydlení

Nebudeme se teď zabývat faktem, že největší část půjčených peněz použili české domácnosti na pořízení bydlení, rekonstrukci nebo vybavení. Se zpřísněním pravidel pro poskytování hypoték je tu nově ještě jeden důvod, proč si brát půjčku.

Aby vám mohla banka hypotéku poskytnout, musíte dodat nejméně 10 % kupní ceny z vlastních rezerv. Jestli našetřeno nemáte, nezbývá, než hledat pomoc jinde. V praxi se tato skutečnost obchází tak, že si na zbylých 10 % kupní ceny nemovitosti půjčíte buď v bance, kde vyřizujete hypotéku, častěji pak u jiného poskytovatele. V podstatě každý finanční ústav, který poskytuje spotřebitelské úvěry, nabízí půjčky bez uvedení účelu, je tedy možné půjčit si i na dofinancování bydlení.

Auto, spotřební zboží, studia

Tento nový důvod, proč si Češi půjčují peníze u bankovních i nebankovních poskytovatelů, malinko zastiňuje ty stávající, ty však stále přetrvávají.

Dalším častým důvodem pro půjčku je automobil. Způsobů, jak si na něj půjčit je několik, od neúčelové půjčky až po leasing. Často se vyřizují přímo u prodejce automobilů, obvykle se jedná o některou formu půjčky bez doložení příjmu.

Také spotřební zboží kupujeme na splátky, půjčujeme si na nábytek, domácí spotřebiče i elektroniku, ale také například na sportovní vybavení. Vzhledem k výši požadované částky vyhledáváme v těchto případech půjčky bez ručení, případně využíváme služeb nebankovních institucí. U nich je nespornou výhodou, že půjčují rychle, bez zbytečného dokladování.

Stále častěji se ve statistikách objevuje jako důvod pro úvěr studium, a to na střední, vyšší odborné a vysoké škole, stejně jako postgraduální, jehož ceny se pohybují řádově v desetitisících za roční kurz. V případě studentské půjčky je nutný příjem či jištění třetí osobou, jejich podmínky jsou ale výrazně lepší, než je tomu u standardních úvěrů.

Půjčky před výplatou řeší nečekané výdaje

Někdy se to semele opravdu nepříjemně. Máte po dovolené vyčerpané konto a do toho přijde nedoplatek za plyn nebo elektřinu. Nebo se porouchá auto, klekne počítač – je hodně situací, kdy potřebujete peníze sice na krátkou dobu, ale rychle. To je čas na některou z takzvaných mikropůjček, tedy půjček obvykle do 10 000 Kč s dobou splatnosti kolem jednoho měsíce. Vyřízení takové půjčky je opravdu rychlé, peníze na účtu můžete mít během několika hodin.

Ve většině případů jsou půjčky před výplatou dost výhodné, pokud si ji berete poprvé od daného poskytovatele. Jsou totiž úplně bez poplatku, nezaplatíte o nic víc, než kolik si půjčíte.

Na co je lépe si nepůjčovat

Poměrně snadný přístup ke spotřebitelským půjčkám často svádí k neuváženým krokům. Buď si jich domácnost nabere mnoho a pak nestačí na splátky (v takovém případě je rozumné poradit se o konsolidaci půjček), nebo si bere úvěry zbytečně, na věci, které nezbytně nepotřebuje. Takovými typickými příklady jsou například dražší vánoční dárky nebo dovolená. Z psychologického hlediska jsou to půjčky, které se úplně nejhůř splácejí – platíte totiž za něco, co už fakticky nemáte.

Také na oblečení a boty není nutné brát si půjčku, i když jsou v obchodech právě lákavé výprodeje. Obecně platí, že zadlužit by se domácnost měla pouze v krajním případě, kdy je to nezbytné k udržení stávajícího životního standardu, nikoli proto, aby budila zdání větší prosperity.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Vrácení daní – máte na něj nárok?

Vrácení daní – máte na něj nárok?


Povinné ručení u auta – na co dávat pozor?

Povinné ručení u auta – na co dávat pozor?


Stát se plátcem nebo neplátcem DPH?

Stát se plátcem nebo neplátcem DPH?


Snižujeme naše pasiva

Snižujeme naše pasivaRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme