Co je třeba vědět o hypotéce, než podepíšete smlouvu?


Máte vyhlídnuté nové bydlení a teď se začínáte dívat po té nejlepší hypotéce? Sledujete úrokové sazby a různé akční nabídky bank, a nějak se v tom všem nedokážete zorientovat? Bojíte se, abyste při sjednávání nepřehlédli nějaký skrytý poplatek, který vám pak výsledný úvěr značně prodraží? Pojďme se podívat na to, co musíte o svém úvěru vědět předtím, než podepíšete hypoteční smlouvu.

Jak vysoký je úrok a na jak dlouho je fixován?

Úroková sazba je samozřejmě jedním z hlavních kritérií, na základě kterého se rozhodujete, u jaké banky na hypotéku nakonec kývnete. Díky vyčíslené úrokové sazbě si dokážete alespoň orientačně spočítat, kolik ve finále za nemovitost přeplatíte.

Dobře si také promyslete, na jak dlouho si hypotéku zafixujete, tedy, jak dlouho bude vaše úroková sazba neměnná. V současné době, kdy je úrok poměrně nízký, je výhodné využít delší fixace. Na druhou stranu, víte-li, že za rok, dva budete mít k dispozici větší obnos peněz, kterým část dluhu umoříte, klidně volte období kratší. Pokud se nedohodnete jinak, lze mimořádné splátky bez sankce vkládat právě jen ve chvíli, kdy fixační období končí.

Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

Kromě úrokové sazby se zajímejte o další poplatky, které se k vašemu hypotečnímu úvěru vážou. Mnohdy to na první pohled není vidět, s hypotékou se ale pojí dost jednorázových či pravidelných poplatků. Sáhnout do kapsy pro finance můžete za:

  • vyřízení hypotéky
  • odhad nemovitosti
  • vklad zástavního práva (1 000 kč na katastru)
  • vedení hypotéky
  • vedení nového běžného účtu
  • pojištění (nemovitosti, životní apod)
  • čerpání
  • ostatní služby (předčasné splacení mimo konec fixačního období, úprava parametrů úvěru)

Potřebuji nějaké pojištění?

Protože je hypotéka úvěr dlouhodobý, banky mnohdy krom zajištění nemovitostí požadují krytí v podobě pojištění. Je-li člověk svobodný a žádá-li o hypotéku sám, pak bude muset zřídit životní pojištění a vinkulovat vůči bance. Ono to není špatné, kdyby se nedejbože něco stalo, pozůstalým nezbude navíc ještě dluh, ten vyřeší pojišťovna.

Je ale důležité mít svobodu ve výběru pojišťovny. Pokud musíte využít jen tu, se kterou spolupracuje banka, nemusí být tento produkt pro vás vůbec výhodný.

Je nutné zřídit si nový běžný účet?

Než se k hypotéce u dané banky rozhodnete, ověřte si také, zda musíte splácet z nového účtu, který si u ní (případně partnerské společnosti) založíte. Málokdy bývá bez poplatků a dost často umí (byť nenápadně) finální náklady hypotéky zvýšit.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (3 hlasů, hodnocení: 4,67 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Záclony do obýváku

Záclony do obýváku


Motivace jako hlavní zdroj energie

Motivace jako hlavní zdroj energie


Co znamená debetní karta

Co znamená debetní karta


Jaké vybrat interiérové neboli vnitřní dveře?

Jaké vybrat interiérové neboli vnitřní dveře?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme