Jak bojovat s prokrastinací


Prokrastinace se na první pohled tváří jako lenost a ačkoli s ní má hodně společného, rozhodně to není to samé. Spousta lidí se drží mylné představy, že člověk trpící prokrastinací, je obyčejně líný, neschopný, nezodpovědný. Což o to, tato vlastnost tomuto názoru hraje do karet, ovšem pozor – takový člověk svou práci sice odkládá co nejdál může, přesto ji ale nakonec udělá – i když mnohdy na pokraji celkového vyčerpání. Naštěstí se proti ní dá bojovat, chce to jen silnou vůli. Co je to prokrastince jsme vám prozradili v minulém článku, v tom dnešním vám naopak přinášíme užitečné rady, jak proti ní efektivně zahájit boj. A kdo ví, možná bude i úspěšný!

 1. Mějte přehled o svých povinnostech!

  Chcete-li proti prokrastinaci bojovat, musíte mít ve svých věcech pořádek. Naučte se vést diář, který se v tomto boji osvědčí jako užitečný pomocník a váš parťák, na kterého se budete moci kdykoli spolehnout. Zapisujte si veškeré povinnostipříjemné i nepříjemnéa během jejich plnění si je postupně odškrtávejte. 

 2. Správně si rozvrhněte čas!

  Stejně tak důležité je pravidlo správně rozvrženého času. Ujasněte si, kdy je chvíle určená na práce a kdy byste naopak měli ctít chvíle vyhrazené pro odpočinek.

 3. Nebojte se svých chyb!

  Znáte pořekadlo: Učený z nebe nespadl? Pak si na něho vzpomeňte ve chvíli, kdy se vám něco nepovede. Jakmile vás přepadne touha odložit nějakou práci  – ve které byste mohli chybovat – na vzdálené potom, zamyslete se, kolik lidí chybovalo před vámi a že tak nebudete první ani poslední. Každá chyba se dá napravit, ale ne tím, že onu práci zbaběle odložíte. 

 4. Omezte rozptylování!

  Rozptýlení je zabiják každé práce či povinnosti. Do začarovaného kruhu v podobě prokrastinace upadají nejčastěji ti, kteří svou práci vedou z domova. Tam je velice snadní pustit si k tomu televizi či nemít pevný řád. A to je špatně, samozřejmě. 

 5. Připravte si místo ke své práci!

  Základem dobře odvedené práce je pořádek na pracovním stole. Ono se mu sice říká pracovní, ale rozhodně ne proto, že na něm budete mít nepořádek! Zázemí, ve kterém se hodláte věnovat práci, by mělo být čisté, uklizené a mělo by mít řád.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Založení společnosti / virtální sídlo / strategie

Založení společnosti / virtální sídlo / strategie


Pouze vydělávat peníze je špatný cíl. Užívat si je – to je správná cesta!

Pouze vydělávat peníze je špatný cíl. Užívat si je – to je správná cesta!


Koupelna

Koupelna


Na co pozor u hypotéky (hypotéka kalkulačka)

Na co pozor u hypotéky (hypotéka kalkulačka)Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám