Vytápění skleníku


Skleník je skutečnou dominantou každé zahrady a podle toho potřebuje také náležitou péči. Jak si takový skleník vybrat a může být v provozu i během zimních měsíců?

Jak vytápět skleník přes zimu?

Určitě nejde o nic levného, ale za ten pocit to určitě stojí. V dnešní době ještě není tato forma skleníku tolik rozšířená, ale v příštích letech se dá očekávat v tomto směru výrazné zlepšení. Vytápěný skleník, v němž mohou vaše rostliny růst po celý rok a vy se můžete tímto krásným koníčkem zaobírat i v době, kdy v našich zeměpisných podmínkách zuří tuhá zima. Jednotlivé druhy vytápěných skleníků se liší podle vnitřních teplot a způsobů vytápění.

Důležité je rostlinám ve skleníku zajistit bezmrazé podmínky, takže teplota minimálně pět stupňů je nezbytnou nutností. Pokud si hodláte pořídit temperovaný skleník, tento druh je vyhřívaný i na deset stupňů Celsia, náklady na údržbu ale samozřejmě patřičně narostou. Třetí variantou je pak pořídit si takzvaný tropický skleník, který je i během zimních plískanic vytopen na nejméně patnáct stupňů Celsia a můžete v něm pěstovat prakticky jakékoliv rostliny i květiny jako v běžném bytě.

Způsoby vytápění

Prvním možným způsobem vytápění skleníku je vytápění pomocí elektrické energie, které je sice velice dobré co do účinnosti, nepatří ale ke zrovna levným variantám. Do skleníku je kromě toho nutné zavést elektřinu. Druhou možnosti je vytápění plynem, kdy ale musíme skleník často větrat, aby nedošlo ke kontaminaci rostlin zplodinami vznikajícími při spalování plynu. Dokonce i dávka pro člověka absolutně neškodná může být škodlivá pro rostliny. Větrání je nutné i kvůli eventualitě výbuchu. Třetí možností je pak vytápění pomocí tělesa na spalování topného oleje, i zde je ale nutné kvalitní odvětrávání.

Vhodnou metodou, jak snížit náklady na energii při vytápění skleníku, je jeho izolace ještě před zimou. Pokud bude na stěnách skleníku připevněna bublinková fólie, uvnitř skleníku instalované žaluzie (které zatáhneme během nočních hodin) a pokud si dáme záležet a utěsníme veškerá místa, kudy by mohl proudit do skleníku průvan, máme v podstatě vyhráno.

Lze pěstovat i tropické rostliny?

Ano, ve vytápěném skleníku je možné i pěstování tropických rostlin. Vytápěn ovšem musí být nejméně na dvacet stupňů Celsia a měli byste použít pokud možno plastová skla, která sníží horentní náklady za energii. Daní za pěstování subtropických a tropických rostlin je totiž poměrně velká suma, kterou musíte investovat do vytápění vašeho skleníku.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (3 hlasů, hodnocení: 3,67 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Co je to vyplacení exekuce a jak probíhá

Co je to vyplacení exekuce a jak probíhá


Půjčka Profi Credit – peníze ihned

Půjčka Profi Credit – peníze ihned


Proč si pořídit bankovní účet

Proč si pořídit bankovní účet


Bydlení pro studenty vysokých škol – jaké jsou možnosti?

Bydlení pro studenty vysokých škol – jaké jsou možnosti?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme