Vytápění skleníku


Skleník je skutečnou dominantou každé zahrady a podle toho potřebuje také náležitou péči. Jak si takový skleník vybrat a může být v provozu i během zimních měsíců?

Jak vytápět skleník přes zimu?

Určitě nejde o nic levného, ale za ten pocit to určitě stojí. V dnešní době ještě není tato forma skleníku tolik rozšířená, ale v příštích letech se dá očekávat v tomto směru výrazné zlepšení. Vytápěný skleník, v němž mohou vaše rostliny růst po celý rok a vy se můžete tímto krásným koníčkem zaobírat i v době, kdy v našich zeměpisných podmínkách zuří tuhá zima. Jednotlivé druhy vytápěných skleníků se liší podle vnitřních teplot a způsobů vytápění.

Důležité je rostlinám ve skleníku zajistit bezmrazé podmínky, takže teplota minimálně pět stupňů je nezbytnou nutností. Pokud si hodláte pořídit temperovaný skleník, tento druh je vyhřívaný i na deset stupňů Celsia, náklady na údržbu ale samozřejmě patřičně narostou. Třetí variantou je pak pořídit si takzvaný tropický skleník, který je i během zimních plískanic vytopen na nejméně patnáct stupňů Celsia a můžete v něm pěstovat prakticky jakékoliv rostliny i květiny jako v běžném bytě.

Způsoby vytápění

Prvním možným způsobem vytápění skleníku je vytápění pomocí elektrické energie, které je sice velice dobré co do účinnosti, nepatří ale ke zrovna levným variantám. Do skleníku je kromě toho nutné zavést elektřinu. Druhou možnosti je vytápění plynem, kdy ale musíme skleník často větrat, aby nedošlo ke kontaminaci rostlin zplodinami vznikajícími při spalování plynu. Dokonce i dávka pro člověka absolutně neškodná může být škodlivá pro rostliny. Větrání je nutné i kvůli eventualitě výbuchu. Třetí možností je pak vytápění pomocí tělesa na spalování topného oleje, i zde je ale nutné kvalitní odvětrávání.

Vhodnou metodou, jak snížit náklady na energii při vytápění skleníku, je jeho izolace ještě před zimou. Pokud bude na stěnách skleníku připevněna bublinková fólie, uvnitř skleníku instalované žaluzie (které zatáhneme během nočních hodin) a pokud si dáme záležet a utěsníme veškerá místa, kudy by mohl proudit do skleníku průvan, máme v podstatě vyhráno.

Lze pěstovat i tropické rostliny?

Ano, ve vytápěném skleníku je možné i pěstování tropických rostlin. Vytápěn ovšem musí být nejméně na dvacet stupňů Celsia a měli byste použít pokud možno plastová skla, která sníží horentní náklady za energii. Daní za pěstování subtropických a tropických rostlin je totiž poměrně velká suma, kterou musíte investovat do vytápění vašeho skleníku.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (3 hlasů, hodnocení: 3,67 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Levné stěhování Praha

Levné stěhování Praha


Jak je to doopravdy s naším ministrem financí A. Babišem?

Jak je to doopravdy s naším ministrem financí A. Babišem?


Vytápění

Vytápění


Jak si ve 20 letech pořídit vlastní bydlení?

Jak si ve 20 letech pořídit vlastní bydlení?Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám