Vrtaná studna


V historii lidstva je samozřejmě rozšířenější model kopané studny, vrtaná studna je ale v moderní době vítanou možností jak ušetřit finanční náklady.

Co vlastně je vrtaná studna?

Vrtaná studna je zásobárnou pitné nebo užitkové vody, její instalace je tak možná nejen v domácnostech, ale i na chatách nebo zahradách, výhodné je umístit ji například i poblíž hospodářských budov.

Vrtaná studna nabízí stálý přísun vody i v době největších veder, kdy poměrně dlouhou dobu

neprší a instalovat ji můžeme bez ohledu na právě probíhající roční období. Celá stavba je hotová během jednoho až dvou kalendářních dnů a kromě jiného nabízí i mnohem kvalitnější vodu než „obyčejná“ kopaná studna, protože je také kopána do výrazně větší hloubky. Výhodou je pak i minimální poškození okolního terénu a velmi snadná instalace čerpadla.

Kam umístit vrtanou studnu?

Naprosto nevhodné je instalovat obecně jakoukoliv studnu na velkém svahu nebo v okrasné zahradě, kde může napáchat velké škody. Stejně tak není radno zvažovat vrtání studny v řadové zástavbě, nutné je zajistit i přístup k místu, kde by měla v budoucnu studna stát, vrtací zařízení je totiž obvykle přepravované pomocí nákladního automobilu. Vrt je rovněž radno z bezpečnostních provést před započetím stavby domu.

Jak vrtanou studnu využívat?

Musíte zvážit, zda si budete pořizovat studnu kvůli zásobení několika málo členů rodiny pitnou vodou, budete používat vodu spíše pro zalévání zahrádky nebo pro potřebu vašich hospodářských zvířat. V potaz musíte vzít i to, jestli si v létě na zahradě postavíte bazén nebo budete chtít zavlažovat skleníky či okrasné zahrady. Takové kratochvíle totiž potřebují spoustu užitkové vody, kterou je nutné pokud možno někde nenáročně získávat.

Finanční náklady na vrtanou studnu

Stavební firmy si obvykle účtují vrtání studny po jednotlivých metrech, něco stojí i potřebné jílové těsnění mezi vrchní a spodní vodou. Vrtané studny se vyplatí připravovat tehdy, pokud chcete hloubit více než osmnáctimetrovou studnu, jinak je lepší uvažovat o variantě kopané studny. V případě, že si trochu připlatíte a zvolíte možnost takzvaného dvouplášťového vrtu, zajistíte si do budoucna velmi kvalitní studnu, která vydrží třeba i několik generací. Jednoplášťové vrty či vrty bez pažení ostatně nemají nárok na nějakou dlouhou trvanlivost už z principu. Levné a zároveň trvanlivé a kvalitní řešení tak bohužel nenajdete ani v případě vrtaných studen.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Buďte ve střehu, finanční poradce jako dobrý sluha, ale zlý pán!

Buďte ve střehu, finanční poradce jako dobrý sluha, ale zlý pán!


Příčky ze sádrokartonu

Příčky ze sádrokartonu


Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?

Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?


Přivýdělek během mateřské dovolené

Přivýdělek během mateřské dovolenéRostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám