Vrtaná studna


V historii lidstva je samozřejmě rozšířenější model kopané studny, vrtaná studna je ale v moderní době vítanou možností jak ušetřit finanční náklady.

Co vlastně je vrtaná studna?

Vrtaná studna je zásobárnou pitné nebo užitkové vody, její instalace je tak možná nejen v domácnostech, ale i na chatách nebo zahradách, výhodné je umístit ji například i poblíž hospodářských budov.

Vrtaná studna nabízí stálý přísun vody i v době největších veder, kdy poměrně dlouhou dobu

neprší a instalovat ji můžeme bez ohledu na právě probíhající roční období. Celá stavba je hotová během jednoho až dvou kalendářních dnů a kromě jiného nabízí i mnohem kvalitnější vodu než „obyčejná“ kopaná studna, protože je také kopána do výrazně větší hloubky. Výhodou je pak i minimální poškození okolního terénu a velmi snadná instalace čerpadla.

Kam umístit vrtanou studnu?

Naprosto nevhodné je instalovat obecně jakoukoliv studnu na velkém svahu nebo v okrasné zahradě, kde může napáchat velké škody. Stejně tak není radno zvažovat vrtání studny v řadové zástavbě, nutné je zajistit i přístup k místu, kde by měla v budoucnu studna stát, vrtací zařízení je totiž obvykle přepravované pomocí nákladního automobilu. Vrt je rovněž radno z bezpečnostních provést před započetím stavby domu.

Jak vrtanou studnu využívat?

Musíte zvážit, zda si budete pořizovat studnu kvůli zásobení několika málo členů rodiny pitnou vodou, budete používat vodu spíše pro zalévání zahrádky nebo pro potřebu vašich hospodářských zvířat. V potaz musíte vzít i to, jestli si v létě na zahradě postavíte bazén nebo budete chtít zavlažovat skleníky či okrasné zahrady. Takové kratochvíle totiž potřebují spoustu užitkové vody, kterou je nutné pokud možno někde nenáročně získávat.

Finanční náklady na vrtanou studnu

Stavební firmy si obvykle účtují vrtání studny po jednotlivých metrech, něco stojí i potřebné jílové těsnění mezi vrchní a spodní vodou. Vrtané studny se vyplatí připravovat tehdy, pokud chcete hloubit více než osmnáctimetrovou studnu, jinak je lepší uvažovat o variantě kopané studny. V případě, že si trochu připlatíte a zvolíte možnost takzvaného dvouplášťového vrtu, zajistíte si do budoucna velmi kvalitní studnu, která vydrží třeba i několik generací. Jednoplášťové vrty či vrty bez pažení ostatně nemají nárok na nějakou dlouhou trvanlivost už z principu. Levné a zároveň trvanlivé a kvalitní řešení tak bohužel nenajdete ani v případě vrtaných studen.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Co znamená kontokorent?

Co znamená kontokorent?


Pohankový polštář

Pohankový polštář


Půjčka VATAonline

Půjčka VATAonline


Peníze jsou na účtu – je to správně?

Peníze jsou na účtu – je to správně?Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky