Co s příliš tvrdou vodou?


Tvrdá voda je opravdový problém, která může potkat prakticky jakoukoliv domácnost. Nejčastěji se projevuje vodním kamenem a zdaleka neznamená potíže jen pro pračku.

Jak tvrdá voda vzniká?

Tvrdá voda je tvrdou díky zvýšenému obsahu minerálních látek, řeč je pak hlavně o sloučeninách vápníku a hořčíku. Pokud odebíráme vodu pouze z povrchových zdrojů, můžeme očekávat nižší tvrdost. Voda protékající vápenatou půdou a nabere z ní množství minerálních látek, se počítá jako tvrdá. Zdravotně nezávadná koncentrace vápenatých a hořečnatých složek by se měla pohybovat maximálně do 3,5 mmol na jeden litr.

Proč je tvrdá voda škodlivá?

Díky tvrdé vodě je pak bohužel nutné v pračce spotřebovat výrazně více pracího prášku. Pokud vám tohle jako argument nepostačuje, tvrdá voda výrazně uškodí i v kuchyni, kde je nezbytné většinu jídel připravovat mnohem déle než s použitím měkké vody a negativem je pak i podivná chuť takové vody, což určitě neocení zvláště milovníci kávy nebo čaje. Kromě toho jsou tu i zdravotní rizika, tvrdá voda může stát například za vznikem atopického ekzému a podobných kožních problémů, u citlivých osob zhoršuje potíže s ledvinami nebo dokonce mírně zanáší cévy, které mohou mít i tak dost velký problém například s cholesterolem.

Jak zjistit tvrdost vody?

Není třeba si kupovat nějaký drahý test, existuje totiž jeden velmi jednoduchý fígl, který takřka hned prozradí, jestli se problém s tvrdou vodou dotýká i vašeho bytu či domu. Míra tvrdosti vody se dá poznat podle pěnivosti mýdla. Pokud mýdlo pod vodou pění málo nebo prakticky vůbec, teče u vás doma z kohoutků tvrdá voda, pokud pění hodně, máte doma vodu měkkou. V drogerii si ale můžeme doslova za pár korun koupit celkem spolehlivý test, jenž vám změří tvrdost vody celkem spolehlivě. Jde o papírkový tester, díky němuž za pár vteřin zjistíte na barevné škále přesnou hodnotu tvrdosti vody.

Změkčení vody

Ani příliš měkká, ani příliš tvrdá voda. Takový je ideál, těžko ho však docílíme. Pokud vám ale doma proudí z kohoutků příliš tvrdá voda, je čas začít jednat. Obvykle nepomůže magnetická úpravna vody, která je příliš levná a málo účinná, platí navíc jen pro studenou vodu, která pak nesmí projít tepelnou úpravou, pokud je vaším cílem docílit nějakého efektu.

Pokud chcete docílit reálného a dlouhodobého efektu, je třeba doslova a do písmene změnit složení vody. To obstará takzvaný změkčovač vody, který pracuje na principu iontové výměny. Jinými slovy – nahradí škodlivé ionty vápníku a hořčíku sodíkovými ionty, které jsou prakticky neškodné. Výsledkem pak bude vyvážené pH vody, která nebude ani příliš měkká, ani příliš tvrdá.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Nestabilita ruské ekonomiky, kdo za to může?

Nestabilita ruské ekonomiky, kdo za to může?


Rekonstrukce obývacího pokoje? Myslete na praktičnost

Rekonstrukce obývacího pokoje? Myslete na praktičnost


Háčkovaná deka

Háčkovaná deka


Nebojte se plastů

Nebojte se plastůJak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky