Invalidní důchod: Jak ho získat a jaká je jeho výše?


Mince

Závažná zdravotní přítěž je často důvodem, proč začít přemýšlet o invalidním důchodu, bohužel ne každý má na něj nárok. Nárok na invalidní důchod vzniká teprve po splnění několika podmínek. Především se musí jednat o pojištěnce, který nedluží na zdravotním pojištění a který získal potřebnou dobu pojištění a zároveň nesplnil ke dni vzniku invalidity podmínky nároku na starobní důchod.

Člověk je invalidní, pokud mu invalidita vznikne následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání a nastane pokles jeho pracovní schopnosti z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Tento pokles musí být nejméně o 35% oproti původnímu stavu. Rozeznávají se ovšem tři stupně invalidity, které se liší počtem procent vyjadřujících pokles pracovních schopností pojištěnce.

Co je pracovní schopnost a její pokles

Jedná se o schopnost pojištěnce vykonávat výdělečnou činnost odpovídající jeho fyzickým a psychickým schopnostem, s ohledem na jeho dosažené vzdělání, zkušenosti a znalosti a také s přihlédnutím na předchozí výdělečné činnosti.
Poklesem pracovní schopnosti se míní pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost z důvodu omezení nebo ztráty schopnosti vykonávat tuto činnost v porovnání se stavem před vznikem úrazu nebo nemoci z povolání, resp. před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.

Kdo a jak rozhoduje

Žádost se podává u příslušné Okresní správy sociálního zabezpečení, kde s povolaným pracovníkem sepíšete žádost na stanoveném tiskopisu. Žadatel musí absolvovat vyšetření, jehož výsledky posuzuje posudkový lékař OSSZ, který bere v úvahu jednak výsledky vyšetření, a jednak možnosti rekvalifikace a další faktory. Posudek tohoto lékaře se spolu se žádostí pak předává k rozhodnutí ČSSZ.

Jaká je výše invalidního důchodu

Výše invalidního důchodu není u všech lidí stejná. Invalidní důchod se skládá ze základní výměry, která je pro všechny stejná, (v r. 2015 činí 2400 Kč) a z procentní výměry, která závisí na odvodech na důchodovém pojištění a získané době pojištění. Při výpočtu se zohledňuje také dopočtená doba, což je doba pojištění od vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Pronájem bytu: Co je potřeba zařídit – ze strany nájemníka?

Pronájem bytu: Co je potřeba zařídit – ze strany nájemníka?


Sprchový kout či vana

Sprchový kout či vana


Jak a kdy žádat náhradu škody od pojišťovny?

Jak a kdy žádat náhradu škody od pojišťovny?


Žabky na záclony

Žabky na záclonyJak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky