Extrémní odstupné řádově v milionech – paragliding po česku


Zlaté padáky jsou novodobým českým fenoménem. Snad každá firma se chrání smluvním sjednáním tzv. konkurenční doložky, aby její manažeři nemohli uplatnit nabyté vědomosti u konkurence. Součástí konkurenční doložky zpravidla bývá nadstandardní odstupné v podobě několika měsíčních platů.

Po různě motivovaných odchodech z takto privilegovaných pozic jsou pak manažeři vybaveni na cestu do dalšího života zlatým padákem, který je mnohdy zajistí do konce života. Názory se na tento jev samozřejmě různí.

Jeden tuto formu odstupného obhajuje a argumentuje vysokými nároky kladenými na tyto osoby, druhý názor tvrdí, že se jedná o naprosto neadekvátní až nemorální odměny. V českých podmínkách se zdá objektivnější druhý názor, zvláště s přihlédnutím k ohromnému počtu těchto případů a že se vesměs jedná o veřejné prostředky. Z těch nejkřiklavějších a mediálně nejpropíranějších lze jmenovat tyto:

Lesy ČR a jejich podezřelé „padáky“

Za několik posledních let se ředitelé státního podniku Lesy ČR střídali jako na běžícím pásu. Každý ovšem odcházel se zlatým padákem.

Ať už to byl exředitel Holický, nad kterým se rozevřel zlatý padák za 5 milionů Kč, nebo další z řady exředitelů Sýkora, který odcházel údajně s 18 platy. Zlatý padák tak mohl stát mezi 10 až 20 miliony korun.

Posledním byl František Koníček, jehož zlatý padák byl údajně ušit za 4,5 milionů korun. Jako vždy se samozřejmě jednalo o “běžnou manažerskou smlouvu“ s konkurenční doložkou.

Na novém postu ministra práce a sociálních věcí by přece mohl svých vědomostí využít. Jeho měsíční plat se pohyboval kolem 250 tisíce Kč, což převyšuje i plat presidenta republiky. U státního podniku je to zarážející stav.

České dráhy a jejich padáky

Tato polostátní firma je zřejmě nejštědřejší, neboť na cestu do života vybavila nejednoho svého vysoce postaveného zaměstnance.

Například exombudsman Fejk si za několik měsíců činnosti-nečinnosti přišel na 2,5 milionu Kč, dva náměstkové ředitele na 10 milionů, další náměstek a, sám předseda představenstva, Žaluda měl vyfasovat nejzlatější padák za 12 milionů.

Teprve na základě zveřejněných negativních ohlasů se začaly hledat právní kroky, které by znemožnily vyplacení této nadstandardní odměny.

Různí další paraglidisté

V Čechách se prostě rozmohl paragliding po česku. Vybraní privilegovaní občané se vznášejí k zemi na zlatých padácích a s bohorovným úsměvem přezírají plahočící se spoluobčany, kteří jim na jejich zlaté padáčky museli vydělat.

Patří k nim i exšéf ČSA Lašák, usmívající se pod padákem za téměř 3 miliony, manažeři polostátního ČEZu, vedení pražského dopravního podniku, které si nechalo vyplatit odstupné celkem za 8,6 milionů a mezi nimiž dostal nejzlatější „zasloužený“ padák pan Stůj, který tuto společnost vedl pouhé dva měsíce.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Nezávislí finanční poradci v Čechách

Nezávislí finanční poradci v Čechách


Vztahy na pracovišti – ano či ne?

Vztahy na pracovišti – ano či ne?


Extrémní odstupné řádově v milionech – paragliding po česku

Extrémní odstupné řádově v milionech – paragliding po česku


Jak si říci o zvýšení platu?

Jak si říci o zvýšení platu?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme