Čím se zabývá spotřebitelský rozhodčí soud


V mnoha případech jsme nabádání, abychom nepodepisovali nevýhodné smlouvy, a obzvláště potom ty s rozhodčí doložkou. Celá její problematika je však zcela jiná, než si mnozí myslí.

Rozhodčí položka totiž může být i výhodou, a to například při tom, aby bylo zrychleno řešení případných sporů, které nastanou mezi podnikatelem a spotřebitelem. V tomto případě tak rozhodčí soud často nahrazuje klasické soudní řízení. Takto by se dala jednoduše popsat funkce právě rozhodčího soudu.

Věděli jste například, že počet krádeží dat a přenášení mezi firmami každoročně stoupá? Nejde jenom o dobře zebezpečený email (např. info z klikni zde), ale o celou bezpečnostní politiku firmy.

Rozhodčí soud by měl být objektivní

Stejně, jako je hlavní osobou při soudním jednání soudce, je u rozhodčí soud hlavní osobou rozhodce. Ten by měl tedy vyslovit výsledné stanovisko k danému problému. Na něj by se mělo pohlížet stejným způsobem, jako v případě klasického soudního jednání.

Mělo by tedy být jasně přiznáno právu na tu stranu, na kterou patří, a to ať už na podnikatele, tak i na spotřebitele. Každý rozhodce by měl být v rámci objektivnosti zapsán do seznamu rozhodců, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti.

Rozhodčí soud se může zabývat jakoukoliv smlouvou

V principu může rozhodčí soud řešit doslova jakýkoliv spor. V souvislosti s tím je ale nutné jedna jediná věc, a to, aby byla součástí smlouvy rozhodčí doložka.

Následně musí být tato smlouva spotřebitelem podepsána. A právě takové smlouvy spotřebitelský rozhodčí soud řeší. Obrátit se na něho poté může nejenom podnikatel, ale samozřejmě i spotřebitel.

Výsledkem daného rozhodčího soudu je poté rozhodčí nález, který je stejně jako soudní rozsudek informací, na jejímž základě mohou jiné orgány konat. Velmi často může být na základě soudního nálezu rozhodnuta exekuce.

Na rozdíl od soudu však rozhodčí soud nemůže udávat žádné podmíněné, nebo nepodmíněné tresty. Vystupuje totiž výhradně v občanskoprávní rovině, a řeší tak výhradně vzájemné spory, které jsou podloženy konkrétní smlouvou, kterou dva subjekty uzavírají. Nic více a nic méně.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Půjčka Ferratum – peníze do 10 minut

Půjčka Ferratum – peníze do 10 minut


Protiroztočové povlaky

Protiroztočové povlaky


Auditor a daňový poradce

Auditor a daňový poradce


Nábytek

NábytekRostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám