Čím se zabývá spotřebitelský rozhodčí soud


V mnoha případech jsme nabádání, abychom nepodepisovali nevýhodné smlouvy, a obzvláště potom ty s rozhodčí doložkou. Celá její problematika je však zcela jiná, než si mnozí myslí.

Rozhodčí položka totiž může být i výhodou, a to například při tom, aby bylo zrychleno řešení případných sporů, které nastanou mezi podnikatelem a spotřebitelem. V tomto případě tak rozhodčí soud často nahrazuje klasické soudní řízení. Takto by se dala jednoduše popsat funkce právě rozhodčího soudu.

Věděli jste například, že počet krádeží dat a přenášení mezi firmami každoročně stoupá? Nejde jenom o dobře zebezpečený email (např. info z klikni zde), ale o celou bezpečnostní politiku firmy.

Rozhodčí soud by měl být objektivní

Stejně, jako je hlavní osobou při soudním jednání soudce, je u rozhodčí soud hlavní osobou rozhodce. Ten by měl tedy vyslovit výsledné stanovisko k danému problému. Na něj by se mělo pohlížet stejným způsobem, jako v případě klasického soudního jednání.

Mělo by tedy být jasně přiznáno právu na tu stranu, na kterou patří, a to ať už na podnikatele, tak i na spotřebitele. Každý rozhodce by měl být v rámci objektivnosti zapsán do seznamu rozhodců, který spravuje Ministerstvo spravedlnosti.

Rozhodčí soud se může zabývat jakoukoliv smlouvou

V principu může rozhodčí soud řešit doslova jakýkoliv spor. V souvislosti s tím je ale nutné jedna jediná věc, a to, aby byla součástí smlouvy rozhodčí doložka.

Následně musí být tato smlouva spotřebitelem podepsána. A právě takové smlouvy spotřebitelský rozhodčí soud řeší. Obrátit se na něho poté může nejenom podnikatel, ale samozřejmě i spotřebitel.

Výsledkem daného rozhodčího soudu je poté rozhodčí nález, který je stejně jako soudní rozsudek informací, na jejímž základě mohou jiné orgány konat. Velmi často může být na základě soudního nálezu rozhodnuta exekuce.

Na rozdíl od soudu však rozhodčí soud nemůže udávat žádné podmíněné, nebo nepodmíněné tresty. Vystupuje totiž výhradně v občanskoprávní rovině, a řeší tak výhradně vzájemné spory, které jsou podloženy konkrétní smlouvou, kterou dva subjekty uzavírají. Nic více a nic méně.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý


Dětský pokoj

Dětský pokoj


Jak obložit koupelnu obklady

Jak obložit koupelnu obklady


Je byt ideální investice?

Je byt ideální investice?Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Mnoho lidí začíná podnikat z toho důvodu, aby měli více peněz a byli pánem svého času. Ne každému se ale start do byznysu může podařit. Mezi hlavní chyby často patří fakt, že lidé v souvislosti se svo...

Jak ušetřit při svém podnikání? Poradíme vám

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

Srovnat si půjčku by dnes mělo patřit mezi naprosté nezbytnosti každého, kdo hledá to nejlepší, co je na současném úvěrovém trhu k dispozici. Správná cesta by měla být spojena s tím, že dané srovnání ...

Srovnávač půjček na Jirkovapujcka.cz nabízí spoustu možností

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

Peníze potřebuje bezpochyby každý člověk, ať už je to k nákupu nejrůznějších věcí či k placení všemožných závazků. Takové finance lze v dnešní době obdržet dvěma odlišnými způsoby. V okamžiku, kdy osl...

5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky

Nebankovní sektor je čím dál populárnější. Lidé si ho volí především kvůli snazší dostupnosti úvěru, než kterou předkládají klasické bankovní instituce. Pakliže dobře hledáte, můžete se domoci i zajím...

3 tipy pro výběr nebankovní půjčky