Podnikání na Slovensku je stále složitější. Jak se vyhnout byrokracii a takzvané „dani ze ztráty?


Ačkoliv si mnoho tuzemských podnikatelů stěžuje na to, že jim státní úředníci a vláda hází klacky pod nohy, u našich východních sousedů je situace ještě horší. Na Slovensku totiž od 1. 1. 2015 zavedli zcela novou daň, která je jednotná pro všechny podnikatelské subjekty. Konkrétně pro tuto daň již zlidověl název „daň ze ztráty“. Prakticky jde o to, že ať už je firma v zisku nebo ve ztrátě, placením daní se nevyhne. A ty navíc nejsou nijak malé, jelikož do obratu 500 000 eur čeká na podnikatele povinnost ve výši 480 eur – tedy mluvíme li o neplátcích DPH. Plátci totiž zaplatí dvojnásobek.

 

Respektive rozdělení je složitější, přesné hodnoty a kategorie jsou následující:

  • 480 EUR pro ty subjekty, které nejsou plátcemi DPH s ročním obratem do 500.000 EUR
  • 960 EUR pro ty subjekty, které jsou plátcemi DH s ročním obratem do 500.000 EUR,
  • 2880 EUR pro ty subjekty, kterým obrat přesáhl hodnotou nad 500.000 EUR.

 

Jak se dani vyhnout? Založit firmu v Čechách

Tento vládní krok samozřejmě vyvolal celou řadu nesouhlasných reakcí, které šly ruku v ruce s možnými nápady, jak se dani vyhnout. A jako ten nejlepší se ukázala možnost začít podnikat v České republice, která je v tomto ohledu mnohem výhodnější možností. Kromě toho jsou české společnosti s ručením omezením povinni platit i o 3 procenta nižší standardní daň z příjmu, což je dalším plusem, pro který mnoho Slováků se založením firmy u nás neváhá.

Jde to i na dálku

Ačkoliv Evropská unie v mnoha směrech svou funkci neplní, právě v tomto je její úloha skutečně pozitivní. Díky absenci jakýchkoliv hranic může slovenský podnikatel založit českou společnost s ručením omezením i na dálku, a to buď prostřednictvím standardní pošty, nebo prostřednictvím online komunikace. Takto samozřejmě může realizovat i případné budoucí komunikace s úřady, které v mnoha ohledech nabídnou i kvalitní a hlavně profesionální přístup.

Dalším pozitivem tuzemských úřadů (hlavně těch finančních) je i jejich vytíženost. Na ty největší česká města spadá tolik podnikatelů, že finanční úřady zkrátka nestíhají běžné kontroly. Standardní situací tedy bývá fakt, že běžná finanční kontrola se může podnikatele dotknout třeba i za několik desítek let.

Stejná podnikatelská pravidla pro všechny

Jelikož společnosti s ručením omezeným vystupují jako samostatné právnické osoby, není směrodatné, kdo danou firmu reálně vlastní – tedy zda je to Čech, Slovák, nebo jakýkoliv jiný občan. Podmínky byznysu jsou pro všechny stejné, a díky schengenskému prostoru navíc není problémem podnikat stále na samotném Slovensku, i když přes Českou firmu. Ostatně že to jde, a že to je i výhodnější možnost dokazuje třeba dvojnásobný nárůst občanů Slovenska, kteří u nás podnikají – tedy mají u nás založenou firmu.

Založení už od jedné koruny

Posledním pozitivem, které slovenské podnikatele v České republice čeká, je základní kapitál nutný k založení firmy. Zatímco v SK je to 5000 eur (tento kapitál musí být na bankovním účtě), u nás plně stačí jedna jediná koruna. Díky tomu je podnikatelský svět otevřený i začínajícím byznysmenům, kteří chtějí realizovat své nápady bez rizika toho, že i přes ztrátu budou nuceni platit daně. Celá situace se tak dá přirovnat k tomu, když řada podnikatelů prchá do daňových rájů. Pro Slováky se tak stává jedním daňovým rájem i Česká republika.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (10 hlasů, hodnocení: 4,80 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

ČKP musí vracet poplatky za nepojízdné automobily – máte nárok i vy?

ČKP musí vracet poplatky za nepojízdné automobily – máte nárok i vy?


Nemovitost v zahraničí na hypotéku

Nemovitost v zahraničí na hypotéku


Extra stěhování

Extra stěhování


Luxusní obývací pokoje

Luxusní obývací pokojeRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme