Dnes na programu: Likvidace živnostníků a malých firem


Svobodné podnikání již není tak růžovou myšlenkou, jak tomu bývalo před lety. Možnost nezávislé práce a nabízení služeb všeho druhu je živobytím pro stovky tisíc podnikatelů, mezi nimiž jsou zubaři, právníci, ale i řemeslníci, obchodníci a mnoho dalších lidí.

Jelikož se jedná o významnou část obyvatelstva, která nemálo přispívá do státního rozpočtu, neměl by i k nim stát přistupovat lépe, než je tomu nyní?

Likvidace ve jménu nesmyslu

Dokážete si přestavit, že byste chtěli dosáhnout lepšího zisku z úrody na zahrádce tím, že ji budete méně zalévat? Samozřejmě že ne, je to nesmyslné. V praxi je to však krutá pravda, na kterou bude s jiným odporem hledět zaměstnanec i živnostník.

Každý, kdo podniká na vlastní triko, tak může potvrdit, že jsou podmínky stále těžší. Malé a střední firmy se zasluhují o poměrnou část zaměstnanosti v tomto státě a ztížení podmínek živnostníků a firmám způsobuje pouze větší nezaměstnanost. Opravdu se zde šetří na tom správném místě?

Byrokratická zátěž

Vedení účetnictví není jedinou povinností podnikatelů, kromě odvodů přibyla nutnost vytvoření datové schránky, která byla vzápětí zrušena. V plánu je sjednocení úřadů, změny v placení daní, zvyšování daní, přísnější kontroly ze strany finančního úřadu a řada dalších věcí.

Častou kritikou jsou také neustálé změny zákonů, podnikatelé nemají možnost stále sledovat změny, jelikož se musí věnovat své práci a ve svém volném čase musí také nalézt čas na papírování. Kde ovšem najít v tom všem balastu ještě čas na sledování změn, které přicházejí neustále během roku?

Byrokratická zátěž se neustále zvětšuje a kromě psychické újmy ztrácejí podnikatelé i firmy kompletní přehled nad všemi povinnostmi, které musí splňovat.

Čeho se podnikatelé nejvíce bojí

V prvé řadě jde o výdajové paušály. Využívá jich většina podnikatelů. V návrzích často zaznělo, že by se měly snížit nebo dokonce zrušit.

To by představovalo nepředstavitelnou apokalypsu, která by mohla vyvrcholit v hromadné vyhlašování bankrotů, likvidování firem a rovněž i ke snížené příjmu do státní pokladny.

Kromě samotných paušálů jde dále opět o daně a to konkrétně o jejich výši. Každé procento navíc znamená odtržení jídla přímo od úst.  Ministerstvo nehodlá nechat suchou nit ani na slevách na poplatníka, partnera, dítě a další úlevy.

Ačkoliv se jedná o návrhy, tak jsou to rovněž noční můry, které probouzejí nejednoho podnikatele ze spaní.

Živnostníci versus zaměstnanci

V České republice je zhruba každý desátý občan OSVČ. Pokud jimi nejste a rádi byste věděli, jaké rozdíly přináší život na vlastních nohou, tak jich je více než mnoho. V prvé řadě je to například nemoc a dovolená.

Zatímco zaměstnanec si obě tyto možnosti může užívat, tak pro podnikatele jsou to období, kdy je zcela bez zisku. Dalším bodem je odměna za vykonanou práci, zaměstnanec se vždy těší, až mu na účtu přibude stejná částka jako před měsícem.

Živnostník doufá a modlí se, aby mu byly proplaceny všechny vystavené faktury. Pokud se tak nestane, nemusí se peněz dočkat vůbec, nebo případ řešit soudně.

Tímto nevýhody ovšem nekončí, živnostníci se musí starat o pravidelné podávání přiznání, komunikaci s úřady a mnoho dalšího.

Být v kůži českého podnikatele není zrovna procházka růžovým sadem a dokud nebudou zákony přizpůsobeny tak, aby přestaly živnostníky a firmy škrtit tak se i nezaměstnanost bude prohlubovat, jelikož nebudou mít firmy dostatek prostředků, pro výplaty zaměstnancům.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 1,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Je v dnešní době potřeba vzdělání?

Je v dnešní době potřeba vzdělání?


Finanční poradenství

Finanční poradenství


Bezpečnost domu

Bezpečnost domu


Podlahy,nebo koberce?

Podlahy,nebo koberce?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme