Snižování nákladů domácnosti. Jak na to?


Rodinný rozpočet. Pojem, který většina lidí moc dobře zná a většinu lidí také děsí. Peníze jsou pro nás na pomyslném prvním místě. Pro někoho jsou doslova nedostatkovým zbožím a vyjít s nimi je mnohdy až nad rámec našich možností. Ne každý si může pískat s plným bankovním účtem. Mít představu o nákladech domácnosti je důležité. Díky tomu víte, za co utrácíte, co vás kolik stojí a jaké jsou vaše finanční možnosti. Umíte ale s náklady vaší domácnosti pracovat, nebo v tomto směru tápete jako ryba na suchu? Pokud vám peníze neustále schází, měli byste přistoupit k pověstnému utahování opasků.

První krok: Přehled o příjmech a výdajích

Základem úspěchu je mít dokonalý přehled. Vezměte si tužku, papír a kalkulačku, pohodlně se usaďte a do jednoho takového přehledu se s odvahou pusťte. Příjmy a výdaje rozdělte do několika kategorií, které následně seřaďte dle jejich důležitosti. Napište si seznam všem příjmů a seznam výdajů. Následně příjmy rozdělte na tři části: peníze na nezbytné výdaje, peníze na nutné výdaje a peníze na mimořádné výdaje.

Druhý krok: Příjmy

Sepište si seznam všech příjmů. Patří sem peníze za práci (máte-li nějakou bokem, i ta se počítá), dávky, důchody a případně i dividendy. Na nic nezapomeňte a rozhodně sami před sebou nic nezatajujte. Až to budete mít, všechny položky sečtěte. Co s tím získáte? Přehled o veškerých příjmech vaší rodiny za jeden měsíc.

Třetí krok: Výdaje

Následuje ta nepříjemnější část a to seznam výdajů. I v tomto případě buďte maximálně pečliví a upřímní – uškodili byste jen sami sobě. A co sem patří? Všechny vynaložené peníze za účty, nájmy, energie, plyn, vodu, odpad, televizi, rozhlas, telefon, spoření, hypotéku, pojistné, bankovní poplatky. Rozhodně nezapomeňte ani na náklady za dopravu, jídlo, kroužky dětí a další. Zkrátka vše, za co utrácíte peníze. A co tím získáte? Přehled o výdajích vaší rodiny za jeden měsíc.

Čtvrtý krok: Jste v plusu nebo v mínusu?

Nejideálnější stav je, když vaše příjmy pokryjí vaše výdaje. A nyní se podívejte, jak na tom vlastně jste. Stačí váš příjem na výdaje, jež musíte vynaložit každý měsíc nebo jednoduše nestačí? Buďte k sobě upřímní. Pokud příjmy pokryjí výdaje, třikrát si zatleskejte – jste v jakési finanční rovnováze. Ovšem pokud příjmy ani zdaleka výdajům nestačí – měli byste s ním něco udělat.

Pátý krok: Utahování opasků

Zamyslete se, jakých výdajů se můžete zbavit, nebo je alespoň omezit. Snižování rodinných nákladů jistě není nic příjemného, ovšem občas je lepší se uskromnit, než se dostat do situace, kdy budete nuceni zažádat si o půjčku, čímž byste svou finanční situaci ještě více zhoršili. Pokud chodíte dvakrát týdně na večeři do drahé restaurace, popřemýšlejte, zda není lepší uvařit si večeři doma. Nemusíte se okamžitě vzdát všeho, na co jste zvyklí. Stačí od každého maličko ubrat.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Prošívaná deka

Prošívaná deka


Proč si lidé nešetří?

Proč si lidé nešetří?


Půjčka Zaplo

Půjčka Zaplo


Délka výpovědní lhůty

Délka výpovědní lhůtyRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme