Pojistka na blbost aneb jak zabránit zkáze


Za mříže

Každý zaměstnanec je vystaven rizikům v souvislosti s výkonem jeho povolání a s plněním povinností vyplývajících z pracovního poměru či jiné formy pracovně-právního vztahu. Nikdo se nemůže zcela vyvarovat chyb, za které musí zaplatit.

Může to být finanční schodek nebo ztráta předmětu svěřeného mu zaměstnavatelem, poškození firemního dopravního prostředku a další nemilé situace. Zaměstnanec je pak povinen uhradit vzniklou škodu a pokud není pojištěn, může to znamenat citelný zásah do jeho finanční situace. Pokud ovšem uzavře tzv. pojistku na blbost, uhradí za něho veškeré škody pojišťovna.

Pojistka na blbost je v praxi vžité lidové označení pojištění odpovědnosti. Účelem tohoto pojištění je úhrada nákladů vzniklých v souvislosti újmy na zdraví, škody na majetku či finanční škody způsobené jiné právnické či fyzické osobě. Jednotlivé pojišťovny nabízejí pojištění různých životních situací a pochopitelně i za různé výše pojistného.

Zaměstnanecký poměr

Nejčastěji dochází k různým rizikovým situacím a vzniku škody v zaměstnaneckém poměru. Zaměstnance může neúmyslně způsobit škodu na vybavení pracoviště, na služebním vozidle či na jiných jemu svěřených předmětech či pracovních prostředcích. Každému zaměstnanci se proto vyplatí uzavřít pojistku na blbost, i když bývá obvykle vysoká spoluúčast. U jednotlivých pojišťoven se spoluúčast sjednává v rozsahu od 0% (min. 1000 Kč) až do 30%.

V současnosti nabízejí nejvýhodnější podmínky největší pojišťovny v ČR a výše ročního pojistného se pohybuje kolem 500 Kč. Výhodou pro zaměstnance je to, že s čím vyšší spoluúčastí souhlasí, tím bude platit nižší pojistnou částku. Zákon dále stanovuje, že limit pojistného plnění, který si pojistník určí sám, nesmí přesáhnout 4,5 násobek jeho mzdy, neboť vyšší částku po něm zaměstnavatel nesmí podle zákoník práce požadovat.

Běžný občanský život

Pojištění na blbost se vyplatí i v běžném životě. Pojistit se může manžel nebo druh, jejich nezletilé dítě či osvojenec do 26 let jeho věku. Dále se mohou pojistit fyzické osoby, které svěří svůj byt či domácí zvíře na dobu své nepřítomnosti jiné fyzické osobě, která způsobí škodu. V tomto případě se pojištění na blbost vztahuje na škody vzniklé při provozu domácnosti, provozování rekreačního sportu a jízdu na kole.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Obývací pokoj

Obývací pokoj


Kvalitní spánek je základ pro správná rozhodnutí

Kvalitní spánek je základ pro správná rozhodnutí


Dětské pokoje pouze v barvě, bez přírodního odstínu.

Dětské pokoje pouze v barvě, bez přírodního odstínu.


Kuchyňští pomocníci

Kuchyňští pomocníciRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme