
Každému z nás se může velmi snadno stát, že během roku onemocní. Pokud jste zaměstnaní, určitě vás zajímá, kolik během doby své nemoci dostanete od zaměstnavatele, popřípadě od státu peněz. Ačkoliv se podmínky od roku 2013 mírně změnili, nejedná se o nijak zvlášť závratnou částku, se kterou byste mohli počítat. Určitě je důležité vědět, že během prvních 3 dnů vaší nemoci nemáte nárok na žádné peníze. Teprve od čtvrtého dne máte nárok na vyplácení náhrady mzdy. Ta se počítá z hodinové sazby a je nejdříve snížena pomocí takzvané redukční hranice. Z ní potom máte nárok na 60%.
Pokud se jedná o dlouhodobější nemoc, tak se v jejím průběhu vystřídá ten, kdo vám peníze vyplácí. Zatímco první tři týdny je to zaměstnavatel a jeho peníze se označují jako zmiňovaná náhrada mzdy. Pokud je nemoc delší, přechází povinnost placení na stát a nazývá se dávka nemocenského pojištění. Zde se nemocenské vypočítává za každá den vaší nemoci. Z této výše je ale také nejdříve uplatněn redukční základ. Z něho poté máte nárok na 60% z této částky.
Vše si můžeme ukázat na příkladu. Pokud vyděláváte celých 25 000 měsíčně hrubého, tak první tři dny nedostanete od zaměstnavatele žádné peníze. Dále však za každý den máte nárok na 621 korun, a to až do 21. dne vaší nemoci. 22. Den si vás již přebírá stát, který vám bude pravidelně vyplácet za každý den částku pouhých 444 Kč denně.
To je v porovnání s vaším běžným výdělkem podstatně zredukovaná částka. Nutno také podotknout, že nemocenská se vztahuje pouze na osoby v hlavním pracovním poměru nebo na ty, které jsou zaměstnání na dohodu o pracovní činnosti. Za ty má totiž zaměstnavatel povinnost platit zdravotní pojištění. Pokud jste však zaměstnáni na dohodu o provedení práce, což je nejčastější u různých brigád, na nemocenskou nemáte nárok, a to ani v minimální výši. Proto je s tímto třeba vždy počítat.
Hodnocení článku: