Jak získat rodičovský příspěvek


Školáci

Rodičovský příspěvek je podporou státu rodinám s dětmi. Nárok na něj vzniká po skončení mateřské dovolené matky malého dítěte. Podmínkou je, že rodič po celý kalendářní měsíc osobně a celodenně řádně pečuje o dítě, které je v rodině nejmladší.

Nárok na příspěvek mají všichni rodiče bez ohledu na jejich příjmy a majetkové poměry. K jeho získání je potřeba podat písemnou žádost na předepsaném formuláři, který se odevzdá na odboru státní sociální podpory u místně příslušného úřadu práce.

Kolik činí a jak se vypočítá

Doba jeho čerpání se pohybuje od dvou do čtyř let věku dítěte. Rodiče si zvolí sami, jak dlouho budou rodičovský příspěvek pobírat a podle toho se upraví jeho výše. Platí, že nesmí být vyšší než 70% předchozího výdělku a měsíčně nesmí přesáhnout 11.500 Kč po dobu 19 měsíců a celková výše dávky je 220 tisíc Kč. Minimální výše je 7600 Kč prvních 9 měsíců a 3800 Kč po zbytek doby (do 4 let věku dítěte).

Jednou za tři měsíce během pobírání mají rodiče možnost provést změnu délky jeho pobírání. Výše rodičovského příspěvku se odvíjí od příjmu a na rodičovský příspěvek ve výši 11.500 Kč je třeba dosáhnout na příjem vyšší než 16.500 Kč.

K výpočtu můžete použít kalkulačku na internetu. Pro jeho výši je vždy určující vyšší hrubý měsíční příjem jednoho z rodičů. Maximálním stropem je u hrubého měsíčního příjmu částka 16.429 Kč. Pokud tedy rodič bude vydělávat více, dostane vždy stejně. Kalkulačka nově zohledňuje i osoby samostatně výdělečně činné. Ty namísto průměrné hrubé měsíční mzdy zadají do příslušné kolonky měsíční výši nemocenského pojištění.

Ze statistik vyplývá, že nejčastější výše rodičovského příspěvku je 7600 Kč po skončení mateřské dovolené.

Podmínky k čerpání

Žádost o rodičovský příspěvek může podat jak matka, tak i otec dítěte. Platí však podmínka, že tuto dávku nemohou pobírat oba současně. Na rodičovské dovolené v době od dvou do tří, event. do čtyř let věku dítěte se musejí postupně vystřídat. K dalším podmínkám vedle povinnosti celodenní péče o dítě je, že dávku lze pobírat pouze na jedno dítě. Dítě může strávit určitou část dne v jeslích nebo v mateřské škole, ovšem maximum je pouze 46 hodin v měsíci.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 3,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Kalendář by Vám doma neměl chybět

Kalendář by Vám doma neměl chybět


Přivýdělek během mateřské dovolené

Přivýdělek během mateřské dovolené


Vybavit náš dům lze i levně

Vybavit náš dům lze i levně


Nenechávejte prázdné zdi

Nenechávejte prázdné zdiRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme