Jak ušetřit za vyměřenou pokutu


autonehoda

I vzornému řidiči se může přihodit, že poleví v pozornosti a poruší pravidla silničního provozu. Nejčastěji to bývá v podobě překročení zákonem povolené rychlosti. Pokud se dopustíte dopravního přestupku a silniční hlídka vám za to udělí pokutu, máte dvě možnosti. První je zaplacení příslušné částky na místě a druhá spočívá ve správním řízení.

Otázkou je, co je pro řidiče výhodnější. Pokud je pokuta nízká a chcete ušetřit, vyplatí se zaplatit na místě. Rozhodně nelze doporučit smlouvání a už vůbec ne podplácení příslušníka dopravní policie. V prvním případě může policista původní částku navýšit a ve druhém případě se dostanete do konfliktu se zákonem. Za snahu o podplácení úřední osoby budete obviněn z pokusu o spáchání trestného činu, za což vám bude hrozit trest odnětí svobody, v horším případě i nepodmíněný.

Možnost správního řízení

Když u sebe nebudete mít peníze na zaplacení pokuty, nebo se rozhodnete pro správní řízení, obvykle na tom proděláte. V rámci správního řízení byste totiž museli věrohodně prokázat, že jste se přestupku nedopustili. Zvláště obtížné je to, když proti vám svědčí důkaz v podobě fotografie vaší osoby za volantem. Dnes již nelze použít ani donedávna oblíbené výmluvy na osobu blízkou. Snímek obsahuje i údaje o místě a čase inkriminované situace. Pokud budete uznán vinným, bude vás to stát nejen pokutu, ale zaplatíte i poplatek za správní řízení ve výši 1000 Kč. Navíc vám správní orgán může zakázat i řízení na určitou dobu.

Kdy se na správní řízení obrátit

Ovšem správní řízení vám dává možnost i ušetřit. Při blokovém řízení na místě spáchání přestupku policistu nepřesvědčíte, ovšem pokud jste skálopevně přesvědčeni o své nevině a máte pro to i potřebné důkazy, můžete přesvědčit správní komisi při ústním jednání, na které budete pozván. Pokud se vám to povede, vyhnete se pokutě, ztrátě bodů i správnímu poplatku.

Rozdíl mezi blokovým a správním řízení spočívá i v možnosti odvolání, kterou máte jen při správním řízení. Pokud se nevyznáte v zákonech, můžete využít některou z poradenských firem, která vás zastoupí při jednání na policii nebo u správního řízení. To se však vyplatí pouze v případě hrozby vysoké pokuty a další sankce. Pokud vám bude při silniční kontrole vyměřena pokuta do 1000 Kč, vyplatí se ji zaplatit na místě.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 4,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Jak ušetřit za vyměřenou pokutu

Jak ušetřit za vyměřenou pokutu


Nebojte se plastů

Nebojte se plastů


Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý


Průměrná životnost finančního poradce je 6 měsíců – proč?

Průměrná životnost finančního poradce je 6 měsíců – proč?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme