Jak ušetřit peníze za energie


Šetření za energie

Účty na energie všeho druhu neustále rostou, a proto každý hledá možnosti, jak za ně co nejvíce ušetřit. Jedná se o nemalou položku v pravidelných výdajích a jelikož již existuje řada způsobů, jak tyto výdaje snížit, představíme vám ty nejdůležitější.

Jedním z největších „žroutů“ elektrické energie jsou staré spotřebiče. Zejména staré lednice a mrazáky spotřebují na svůj výkon neskutečné množství elektrického proudu. Právě výměnou těchto spotřebičů můžete výrazně vylepšit svůj rodinný rozpočet snížením výdajů na energie. Dnešní moderní elektrické spotřebiče jsou koncipovány tak, aby větší výkon zároveň znamenal i nižší spotřebu proudu.

Spotřebiče A+

Společným znakem těchto úsporných spotřebičů je vyšší výkon a nižší příkon proudu. Úspora se vyjadřuje zařazením do třídy A+. Tento údaj najdete vždy na tzv. energetickém štítku umístěného na zadní straně spotřebiče. Štítek je proto dobrým vodítkem při výběru nového elektrického spotřebiče. V současnosti se jimi označují nejen lednice, mrazničky a jejich různé kombinace, ale rovněž automatické pračky, bubnové sušičky prádla, pračky kombinované se ždímačkou nebo sušičkou, myčky nádobí, elektrické trouby, elektrické ohřívače vody, světelné zdroje, klimatizační jednotky nebo předřadníky k zářivkám. Všechny tyto elektrické spotřebiče jsou díky moderním technologiím schopné ušetřit peníze v domácnosti, za předpokladu, že je budete používat za stejných podmínek a po stejnou dobu.

Nejnovějším trendem jsou však spotřebiče zařazované do energetický tříd A++ a A+++. Rozdíl v účinnosti například u mrazniček je mezi těmito dvěma třídami vyšší o jednu třetinu a v porovnání s třídou A+ je třída A+++ účinnější až o 50%. U praček je úspora při porovnání těchto dvou tříd až 22%.

Spotřeba vody

Dalším možným zdrojem úspor jsou náklady na vodu. Zejména v domácnosti máme několik možností, jak vodou šetřit, aniž bychom se museli příliš omezovat.

Nejvíce vody proteče záchodem. Ušetřit lze výměnou staré nádrže za novou s úsporným tlačítkem, kterým lze regulovat splachování. Pro běžnou denní hygienu stačí sprcha, než plně napuštěná vana.

Velkým nešvarem je mytí nádobí pod tekoucí vodou. I když bychom myli nádobí ve dřezu, tak na 12 sad, které se vejdou do myčky nádobí, která si na toto množství vystačí s 12-15 litry, ve dřezu na stejné množství nádobí spotřebujeme až 80 litrů.

Další litry proplýtváme při čištění zubů, pokud necháme po celou dobu puštěný kohoutek a starými vodovodními bateriemi. Ohromnou úsporu vody nám zajistí baterie s brzdou nebo stopkou nebo termostatické baterie.

Velkých úspor vody můžeme dosáhnout na chatě či chalupě využíváním dešťové vody na splachování, kropení zahrádky či mytí auta.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (3 hlasů, hodnocení: 4,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Hlavní výhodou tepelných čerpadel IVT je odborné zázemí dodavatele

Hlavní výhodou tepelných čerpadel IVT je odborné zázemí dodavatele


Půjčky bez registru, skryté úskalí

Půjčky bez registru, skryté úskalí


Vyplatí se stavební spoření?

Vyplatí se stavební spoření?


Rozdíl kreditní a debetní karty

Rozdíl kreditní a debetní kartyRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme