Daňová optimalizace, o co vůbec kráčí?


Tento termín je v podnikatelském světě v posledních letech velmi často diskutovaný. Mnozí však stále nemají jasno o tom, co vlastně daňová optimalizace je, a co dokáže podnikatelům jako takovým nabídnout. V principu se jedná o snahu snížit daňový základ. Ten je totiž výchozí hodnotou pro výpočet daní. A čím je základ menší, tím je logicky nižší následně vypočtená daň. Pojďme se společně podívat na ty nejvýhodnější možnosti, jak optimalizovat.

Živnostníci a jejich paušály

Tou nejsnazší daňovou optimalizací je využívání výdajových paušálů. Je to ideální volba u mnohých živnostníků, kteří nemají téměř žádné náklady. Tímto postupem jim stát umožní snížit si základ daně i o několik desítek procent, a to bez nutnosti toho, aby museli dokládat jakékoliv faktury spojené s výdaji. Nehrozí tak ani případné problémy s uplatnitelností daných započítávaných položek.

Jak na optimalizaci u společností s ručením omezeným?

V případě regulérní firmy již paušály možné nejsou. Na jednu stranu to může být výhodné v tom, že náklady mohou být mnohem vyšší, ale zase je vše spojeno s poměrně velkým rizikem. Na druhou stranu ne vždy se paušál vyplatí.

Příkladem může být eshop, kde je třeba jako výdaj uvádět nákup zboží, jelikož případný paušál jenom těžko pokryje marži.

Velmi oblíbenou možností jsou ale i služební vozy. I těmi si můžeme odečíst tisíce korun ze základu daně. A to jak samotnou koupí, tak i pravidelnými platbami při nákupu pohonných hmot. V některých případech je možné takto odečítat až 5 000 Kč, bez nutnosti vést knihu jízd. Stejně tak si můžete najmout firmu, která vám vytvoří e-shop a veškeré náklady na programátorské a grafické práce si opět dát do nákladů, kreativitě se meze sice kladou, ne však tak moc.

Ušetřit lze i na zaměstnancích

Z hlediska daňové optimalizace jsou jedno z možností i výdaje spojené se zaměstnanci. Z každého příjmu je nutno platit sociální a zdravotní pojištění, kdy peníze taktéž končí u státu.

Přitom stačí část peněz vyplácet třeba ve formě příspěvku na důchodové spoření, zapojit stravenky, nebo příspěvky na dovolenou. Tím vším můžeme ušetřit na daních spojených právě s lidmi, kteří pro nás pracují.

Přijít vhod může i společnost v daňovém ráji

Pokud bychom měli zmínit opravdu vše, tak se ještě nabízí poslední varianta, a to společnost v daňovém ráji. Ačkoliv je tato varianta velmi propagována, ne každému se musí nutně vyplatit, a ne vždy je také legální.

Záleží na našem konkrétním oboru činnosti, na našich obratech, a předpokladech k tomu, mít firmu v některém z těchto míst. Pokud ale je to stoprocentně výhodné a v souladu se zákonem, rozhodně tato možnost jasně vede.

Způsoby jak ušetřit se vám vyhýbají?

Pak máte možnost využít nějakou specializovanou firmu, která vám daňovou optimalizaci za nějaký mírný poplatek provede. Existují firmy, které Vám zabezpečí daňovou optimalizaci a zároveň nabídnou i další servis, který vaše společnost může využít.

Oblíbeným doplňkem pro kompletní služby klientů bývají společnosti, které vám i pomohou založit s.r.o. (typická situace, kdy jste živnostník a váš bussines se rozroste natolik, že je bezpečnější převést vše na společnost s ručením omezeným), příkladem takovýchto firem může být companyconsulting.sk.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Finanční poradenství ve stylu mafiánských bossů

Finanční poradenství ve stylu mafiánských bossů


Jak si vybrat obor podnikání

Jak si vybrat obor podnikání


Zasklený balkon

Zasklený balkon


Co určuje kurz naší měny vůči ostatním?

Co určuje kurz naší měny vůči ostatním?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme