Vyplatí se stavební spoření?


U stavebního spoření se nejedná o pouhé ukládání peněz na účet u některého finančního ústavu. Je to svým způsobem výhodné zhodnocení úspor, samozřejmě díky státní podpoře. Výhodou je také pojištění těchto úspor. Smyslem stavebního spoření je pochopitelně řešení bytové otázky a zajištění bydlení střadatele.

To však není na překážku, abyste nemohli peníze použít i na jiné účely. Můžete tak učinit ovšem až po šesti letech, během kterých nesmíte žádné peníze z účtu vybírat. Teprve po skončení této lhůty můžete naspořenou částku použít podle svého vlastního uvážení, a to nejen na stavební, resp. bytové účely.

Státní podpora

V uplynulých letech se stavební spoření stalo jedním z nejlákavějších produktů na finančním trhu. Zejména výší státního příspěvku bylo stavební spoření velice výhodnou formou ukládání peněz a jejich zajímavým zhodnocováním. Přestože se výše státní podpory již dvakrát snižovala, stále je stavební spoření výhodnější, než mnohé jiné produkty, které nabízejí banky i nebankovní společnosti.

Celková suma, kterou stát vynakládá na podporu stavebního spoření ze státního rozpočtu není malá a její odpůrci tvrdí, že to pro lidi není příliš výchovné. Jejich názor je, že by si stavební spoření mělo u střadatelů vydobýt důvěru něčím jiným, než lákáním na státní příspěvek. Jiný názor naopak tvrdí, že stavební spoření naučilo lidi šetřit peníze na budoucí časy. Mluvíme -li tedy o výhodnosti stavebního spoření, je rozhodně více výhod na straně střadatelů.

Podmínky poskytnutí státní podpory

Ne každý má na státní příspěvek nárok. Podle zákona se musí jednat o fyzickou osobu, která bude spořit po dobu šesti let, případně po uplynutí dvou let požádá o úvěr. Dále zákon ukládá, že žadatelem musí být občan České republiky, event. Občan EU, který má povolení k pobytu na území ČR a přidělené rodné číslo.

Maximální výše státní podpory se v průběhu let měnila a v současnosi činí dva tisíce Kč na osobu, která musí ročně naspořit 20 tisíc Kč. Kdo uloží na účet více než tento limit, přebytek se mu převede do následujícího roku a podpora z této částky mu bude připsána na účet rovněž v příštím roce.

O skutečnosti, že se stavební spoření vyplatí, svědčí m.j. i to, že můžete uzavřít i více smluv a obdržet státní příspěvek na každou z nich v rámci limitu maximálního státního příspěvku.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 3,50 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Jak ušetřit za vyměřenou pokutu

Jak ušetřit za vyměřenou pokutu


Realitním makléřem snadno a rychle, jaké jsou možnosti?

Realitním makléřem snadno a rychle, jaké jsou možnosti?


Nemovitost v zahraničí na hypotéku

Nemovitost v zahraničí na hypotéku


Stěhování v Brně

Stěhování v BrněRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme