
„Půjčil jsem peníze“. Tak tuhle větičku minimálně jedenkrát za život vyslovil snad úplně každý – a kdo ne, může se považovat za šťastlivce. Půjčit finanční obnos příteli je ošemetná věc. Na jednu stranu chcete pomoci, neboť víte, že se přítel plácá ve svízelné situaci, na stranu druhou si ale říkáte, zda se vám ony finance vůbec někdy vrátí zpátky. Máte nějakou jistotu? Ne. Půjčit peníze je sice jednoduché, dostat je zpátky už trochu složitější a nepřijít přitom i o kamaráda je ten nejtěžší úkol. Kdo někdy zažil podobnou situaci – jak z té, či oné strany – jistě moc dobře ví, o čem je řeč.
Ztráta peněz, ztráta kamaráda
Otázkou zůstává, co z toho vás zabolí více? Je samozřejmé, že kdo se rozhodne pomoci a peníze půjčí, chce mít jistotu, že je ještě někdy uvidí, ale je mu hloupé chtít po příteli, se kterým se zná léta, chtít podepsat směnku či jakýkoli důkaz, že mezi nimi opravdu došlo k půjčce. Ve finále to končí tak, že dotyčný přijde jak o peníze, tak i o kamaráda. Půjčit peníze – jak se říká – na hubu, je hloupost. Jakmile se pak dlužník bude zdráhat dluh zaplatit, potažmo pokud ho rovnou celý popře a bude dělat, že on o ničem neví, nemáte žádnou šanci dostat finance zpátky.
Jak půjčit s jistotou?
Byli jste přítelem požádáni o půjčení peněz? Pak byste toto rozhodnutí měli dobře zvážit. Samozřejmě ne každý dokáže kamarádovi odmítnout, stejně jako ne každý dokáže vyžadovat po něm jistotu, že peníze skutečně vrátí do posledního halíře. Chcete-li mít jistotu – alespoň malou – žádejte směnku. Není na tom nic špatného, jsou to přece vaše peníze a je-li váš kamarád fér, jistě tento váš krok pochopí a zároveň jej podpoří. Na druhou stranu bude-li se zdráhat, nejste nuceni jeho žádosti vyhovět a jednoduše mu řekněte, že s půjčením peněz nesouhlasíte. Ať to zkusí o dům dál, třeba pochodí.
Hodnocení článku: