Když je hypotéka řešení


Dům

O vlastním bydlení sní stále více lidí. Nejčastěji se touto otázkou zabývají mladí lidé, kteří chtějí vylétnout z rodinného hnízda, postavit se na vlastní nohy a čelit problémům okolního světa doslova na vlastní pěst. Což o to, přání je to velice příjemné a více než lákavé. Představa svobodného života, kdy jste pány svého času a svých rozhodnutí, nejste na nikom závislí a nemusíte tak ctít pravidlo: Dokud žiješ pod mojí střechou… Upřímně, kdo by to nechtěl! Sen o bydlení ve svém má ale jeden podstatný háček, který je kolikrát tím nejhlavnějším důvodem, proč přání nadále zůstává jen přáním. A tím háčkem jsou peníze.

Finanční hotovost má jen málokdo

Vlastní bydlení zkrátka něco stojí. A mnohdy se jedná o docela slušné částky, které ve většině případů přesahují lidské možnosti. Ne každý si může dovolit pořídit byt či dům za hotové. Lidí s dostatečnou finanční rezervou, která by pro ně představovala jakousi pojistku, je jen hrstka. Bohužel drtivá většina snílků na vlastní bydlení jednoduše peníze nemá. Ovšem i přesto po něm touží. V takovém případě se nabízí jediné možné východisko – hypotéka.

Co je to hypotéka?

Hypotéka představuje dlouhodobý úvěr poskytovaný bankou. Jinými slovy se jedná o finanční půjčku, která je nejčastěji sjednávána jako pomoc k dosažení vlastního bydlení. Je vázána zástavním právem k nemovitosti nacházející se na území České republiky. Účelem hypotéky nemusí být nutně koupě nové nemovitosti, úvěr může být použit i na rekonstrukci již stávající či rozestavěné nemovitosti. Co znamená zástavní právo? Jednoduše – banka si tímto právem jakási zadní vrátka, kterých by využila v případě neplnění podmínek dlužníkem.

Rozdělení hypotečního úvěru

Hypotéka se dále dělí na dva druhy vzhledem k tomu, na co jsou peníze použity.

  • Účelová hypotéka

    U účelové hypotéky mohou být zapůjčené peníze použity pouze na ty účely, které jsou součástí smlouvy. Nejčastějším důvodem bývá koupě nemovitosti, rekonstrukci či splacení předchozího úvěru.

  • Neúčelová hypotéka

    U neúčelové hypotéky mohou být půjčené peníze použity na cokoli. Nikdo se neptá, na co klient peníze použil, jak je investoval či jak s nimi naložil. Tento druh hypotéky je též známý jako americká hypotéka.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Pronájem bytu: Co je potřeba zařídit – ze strany nájemníka?

Pronájem bytu: Co je potřeba zařídit – ze strany nájemníka?


Ložní povlečení

Ložní povlečení


Povinné ručení u auta – na co dávat pozor?

Povinné ručení u auta – na co dávat pozor?


Realitním makléřem snadno a rychle, jaké jsou možnosti?

Realitním makléřem snadno a rychle, jaké jsou možnosti?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme