Jak se bránit exekuci?


Kdo je to exekutor ví snad úplně každý. Drtivá většina lidí – a zvláště ti, jež s nimi mají zkušenost – si je pojmenovávají po svém a ve spoustě případů se nejedná o slušná slova. Inu společnost na exekutory reaguje spíše negativně. Exekutoři zabavují nemovitosti, zařízení bytů i domů, peníze na účtech či dokonce automobily. A co je ještě více alarmující? S exekucí má dle statistik nepříjemné zkušenosti více než 20% občanů České republiky. Zdá se vám to neskutečné? Pak věřte, že tento počet každým dnem nezastavitelně roste! Je třeba si uvědomit, že i zdánlivě malý dluh, který se vám zdá zanedbatelný, se může v případě jeho nezaplacení velice rychle a hlavně draho prodražit. Dá se proti exekuci nějak bránit?

Exekutor? Kdo to je?

Exekutor je pravděpodobně nejvíce démonizované povolání. Bere lidem jejich peníze, zabavuje majetek od televize přes veškerou elektroniku až po mobilní telefon, mrazí bankovní účty nebo si z nich strhává peníze, dojde-li to opravdu daleko, vezme lidem i střechu nad hlavou. Máte stejný názor na exekutory? Pak věřte, že zrovna s touto definicí si ho spojuje drtivá většina lidí. Někdo si dokonce myslí, že je exekutor podnikatel. Něco málo pravdy na to bude, pravdou ale zůstává, že exekutor je podle zákona úřední osoba. V podstatě je to orgán veřejné moci, jemuž exekuční i další činnosti svěřil stát.

Obrana proti exekuci:

 

  • Navrhněte zastavení či alespoň částečné zastavení vaší exekuce

    Nejčastějším způsobem potažmo prostředkem, díky kterému můžete – nebo se alespoň můžete pokusit – zastavit exekuci. Využijte toho v případě, kdy víte, že je exekuce z jakéhokoli důvodu neoprávněná. Například v situaci, kdy jste dluh po vydání rozhodnutí zaplatili nebo pokud byla pohledávka promlčena.

  • Navrhněte splátkový kalendář

    Nejčastější metoda, kterou využívá drtivá většina dlužníků, kterým exekuce hrozí. Pokud víte, že nejste schopni zaplatit celou exekuci naráz, ale zároveň chcete předejít situaci,  kdy se vám doma objeví exekutor, co nejdříve se na exekutora obraťte s návrhem na splátkový kalendář.

  • Navrhněte odklad exekuce

    Dozvěděli jste se, že je proti vám vedeno exekuční řízení, a nemáte problém s tím, celý dluh zaplatit? Jenže vám pořádnou čáru přes rozpočet udělal fakt, že vám minulý týden někdo odcizil peněženku? Ano i tohle se může stát. Pokud víte, že například za týden nebudete mít problém zaplatit celou exekuci, požádejte o odklad exekuce.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 4,00 z 5)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Stěhování levně

Stěhování levně


Nestabilita ruské ekonomiky, kdo za to může?

Nestabilita ruské ekonomiky, kdo za to může?


Co je to hypotéka a kdy nad ní uvažovat

Co je to hypotéka a kdy nad ní uvažovat


Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každý

Půjčky bez registru – možnost, jak si může půjčit opravdu každýRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme