Jak bojovat s prokrastinací


Prokrastinace se na první pohled tváří jako lenost a ačkoli s ní má hodně společného, rozhodně to není to samé. Spousta lidí se drží mylné představy, že člověk trpící prokrastinací, je obyčejně líný, neschopný, nezodpovědný. Což o to, tato vlastnost tomuto názoru hraje do karet, ovšem pozor – takový člověk svou práci sice odkládá co nejdál může, přesto ji ale nakonec udělá – i když mnohdy na pokraji celkového vyčerpání. Naštěstí se proti ní dá bojovat, chce to jen silnou vůli. Co je to prokrastince jsme vám prozradili v minulém článku, v tom dnešním vám naopak přinášíme užitečné rady, jak proti ní efektivně zahájit boj. A kdo ví, možná bude i úspěšný!

 1. Mějte přehled o svých povinnostech!

  Chcete-li proti prokrastinaci bojovat, musíte mít ve svých věcech pořádek. Naučte se vést diář, který se v tomto boji osvědčí jako užitečný pomocník a váš parťák, na kterého se budete moci kdykoli spolehnout. Zapisujte si veškeré povinnostipříjemné i nepříjemnéa během jejich plnění si je postupně odškrtávejte. 

 2. Správně si rozvrhněte čas!

  Stejně tak důležité je pravidlo správně rozvrženého času. Ujasněte si, kdy je chvíle určená na práce a kdy byste naopak měli ctít chvíle vyhrazené pro odpočinek.

 3. Nebojte se svých chyb!

  Znáte pořekadlo: Učený z nebe nespadl? Pak si na něho vzpomeňte ve chvíli, kdy se vám něco nepovede. Jakmile vás přepadne touha odložit nějakou práci  – ve které byste mohli chybovat – na vzdálené potom, zamyslete se, kolik lidí chybovalo před vámi a že tak nebudete první ani poslední. Každá chyba se dá napravit, ale ne tím, že onu práci zbaběle odložíte. 

 4. Omezte rozptylování!

  Rozptýlení je zabiják každé práce či povinnosti. Do začarovaného kruhu v podobě prokrastinace upadají nejčastěji ti, kteří svou práci vedou z domova. Tam je velice snadní pustit si k tomu televizi či nemít pevný řád. A to je špatně, samozřejmě. 

 5. Připravte si místo ke své práci!

  Základem dobře odvedené práce je pořádek na pracovním stole. Ono se mu sice říká pracovní, ale rozhodně ne proto, že na něm budete mít nepořádek! Zázemí, ve kterém se hodláte věnovat práci, by mělo být čisté, uklizené a mělo by mít řád.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (1 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Stresové situace jako cvičení, ne nepříjemnost!

Stresové situace jako cvičení, ne nepříjemnost!


Kolik je „nemocenská“?

Kolik je „nemocenská“?


Finanční poradenství není pouze výsadou středoškoláků

Finanční poradenství není pouze výsadou středoškoláků


Jak pojistit domácnost nebo nemovitost?

Jak pojistit domácnost nebo nemovitost?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme