Brazílie – jeden z největších rozvíjejících se trhů


Brazílie vždy představovala velký potenciál, jedná se o zemi s obrovským přírodním bohatstvím a pestrým složením obyvatelstva. Tato největší země Jižní Ameriky může pro laika působit jako příjemné místo na zemi, ale potýká se s mnoha závažnými problémy, ze kterých se jí nedaří dostat.

Velká země s velkými problémy

Brazílie měří od severu na jih 4320 kilometrů a má rozlohu 8,5 milionu km čtverečních. I přes svojí velikost se však stále topí ve velkých dluzích, jde o jednu z nejzadluženějších zemí světa, kterou za posledních 10 let opustil nespočet investorů, ale stejné množství lidí v ní vidí stále velký potenciál.

Minulý rok jsme byli svědky fotbalového mistrovství světa, které se však, tak jako tak, nepostaralo o spásu a pomoc z nekonečných dluhů. Samotná Brazílie vděčí za svojí velikost Portugalcům, kteří ji v roce 1494 objevili. Portugalci, na rozdíl od Španělů, své kolonie nedělili a tak je Brazílie jednou z největších zemí světa. Je zde velmi různorodé obyvatelstvo, které je tvořeno bělochy jen z jedné poloviny. Zbytek tvoří původní obyvatelstvo a přistěhovalci z celého světa, jako třeba i Japonci, Němci, přistěhovalci z Blízkého i Dálného východu, ale i černoši, kteří sem byli dovážení do roku 1888 jako otroci.

Mnoho investorů na brazilskou půdu dosud nevkročilo z důvodu vysoké kriminality, která v zemi vládne. Za těžiště celé země je považováno Sao Paulo a Rio de Janeiro, celá jeho aglomerace má větší počet obyvatel, než celá Česká republika, ale je zde také největší kriminalita. I přesto sem zavítají turisté z celého světa, aby viděli karneval, pláž Copacabana, obří sochu Krista a mnoho zdejších primátů.

Brazilská vláda a průmysl

Brazilská vláda byla vždy spojována s velkou korupcí a většina lidí v ní už dávno ztratila důvěru. Země je přitom skýtá velké přírodní bohatství a vždy se dokázala nějakým způsobem udržet na nohou. Když byla zdražena ropa, začali Brazilci jezdit na líh.

V současnosti je to právě černé zlato, které touto zemí hýbe nejvíce a to i přesto, že je zlato jednu z významných komodit země, stejně tak jako drahokamy. Velkým tabu jsou zde lesy, ačkoliv se mnohokrát omezovala jejich těžba, nikomu se nepodařilo ji zastavit úplně. Indiánské obyvatelstvo představovalo dříve početnou komunitu a díky neustálé těžbě jich je v celé Brazílii jen kolem 250 tisíc.

Příležitost pro investory

Pro rozvíjející se tržní investory se stala Brazílie žhavou příležitostí. Pokud někdo preferuje skutečně lukrativní obchodní možnosti zahrnující exotiku a nebezpečí, Brazílie je pro něj ideálním místem. Obchodování je zde jako samotné Rio de Janeiro, krásné, ale smrtící.

Dokonce ani sankcemi postižené Rusko se nyní nemůže srovnávat s Brazílií. Vždy se obchoduje nejlépe se zemí s transparentní ekonomikou. Rusko upadá z hlediska geopolitiky a ropy. Brazílie si mezitím sama podkopává nohy. Jedním z největších problémů v Brazílii je probíhající skandál se společností Petrobras. Neustálé korupční aféry způsobily, že lidé přestali věřit vládě i společnosti Petrobras, která má výrazný podíl na blahu celé země. Problémy Petrobrasu jsou problémem celé Brazílie a jelikož ztratily akcie Petrobrasu za posledních 12 měsíců 43,6%, jedná se o vážný problém.

Brazil graph export

Petrobras zanechal na Brazílii velké modřiny. Problémy ovšem stále přetrvávají, energetický trh má značné potíže a velmi slabý je tu i trh práce, lidé jen velmi těžko shání zaměstnání. Kolem 20% ekonomicky činných obyvatel pracuje v zemědělství, lesnictví a rybářství. Většina mladých se snaží stahovat do měst, kde hledají lepší uplatnění. Velký problém jim však dělá vzdělání, více než pětina obyvatel Brazílie je totiž negramotných. Potenciální investoři by zde mohli plně využít levné pracovní síly, které je tu více než mnoho. Pro investory, kteří těží ze špatných událostí, se jedná o ideální možnost vyrazit na dlouhou cestu o Brazílie a tam rozvíjet obchody.

Minulý rok vzrostlo HDP země jen o 0,5 % a letošní rok nastartovala Brazílie ještě horším způsobem. Očekává se, že v letošním roce by měla inflace země vzrůst až o 7%. Vláda již nyní chystá mnoho preventivních opatření a trh je nyní plně otevřený všem investorům hledajícím možnost začít rozvíjet obchod v zemi, která má rozhodně co nabídnout.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Vyplatí se pořídit si cestovní pojištění?

Vyplatí se pořídit si cestovní pojištění?


Jaké vybrat interiérové neboli vnitřní dveře?

Jaké vybrat interiérové neboli vnitřní dveře?


Sedací soupravy do obývacího pokoje

Sedací soupravy do obývacího pokoje


Prošívaná deka

Prošívaná dekaRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme