Knihovna


Někdy knihovna v našem bytě skýtá třeba jen několik málo knih, jiní mají doma třeba i několik stovek publikací. Rozhodující je mít takové množství kam uložit, a proto se dostávají ke slovu knihovny.

Domácí knihovna

Takové domácí knihovny rozhodně nejsou úplně pro každého, svou logiku mají v těch bytech, kde žije alespoň jeden náruživý čtenář nebo sběratel knižních titulů. Pokud disponujete rozsáhlými bytovými prostorami nebo žijete ve větším rodinném domku, určitě nebude nemožné vyčlenit pro knížky a knihovnu jednu celou velkou místnost, v panelákových bytech to ale zpravidla není reálné.

Knihy můžeme uchránit před návalem prachu otevíracími nebo posuvnými dvířky ze skla, díky kterým máme všechnu naši ceněnou literaturu dokonale pod kontrolou. Knihovna by samozřejmě měla ladit s ostatním vybavením místnosti, v běžném bytě asi bude tvořit část obývacího pokoje, případně také například ložnice.

A na co si dát v našich knihovnách pozor? Optimální hloubka polic je podle odborníků mezi 25 a 30 centimetry, myslet bychom měli při pořizování tohoto kusu nábytku i na to, že budeme možná v budoucnu knihy ještě přikupovat, je proto třeba je mít i kde uskladnit. Součástí úložného systému by mělo být i kvalitní osvětlení, světlo (ani umělé, ani sluneční) by ale nemělo dopadat přímo na hřbety jednotlivých knih, vázání a obálky by totiž vybledly.

Pokud si nevíme rady, rozhodně se můžeme poradit s odborníkem. Designér nebo zkušený truhlář určitě poskytnou cenné rady, které nám mohou při vybírání designu naší nové domácí knihovny hodně pomoci.

Knihovna může nicméně sloužit i jako část pokojové stěny (což je praktické například v dětských pokojíčcích), nebo může být rozdělena do několika místností, v nichž je vždy umístěna jakási „miniknihovna“. Od věci nejsou ani vestavěné skříně, které můžeme aplikovat prakticky do jakékoliv místnosti, snad jen s pochopitelnou výjimkou koupelny a kuchyně.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Zprostředkování obchodu – finanční poradci na scéně

Zprostředkování obchodu – finanční poradci na scéně


Meditační polštář

Meditační polštář


Jak ušetřit na nákladech za tisk doma i v kanceláři

Jak ušetřit na nákladech za tisk doma i v kanceláři


Jak se bránit před exekucí

Jak se bránit před exekucíRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme