Co s příliš tvrdou vodou?


Tvrdá voda je opravdový problém, která může potkat prakticky jakoukoliv domácnost. Nejčastěji se projevuje vodním kamenem a zdaleka neznamená potíže jen pro pračku.

Jak tvrdá voda vzniká?

Tvrdá voda je tvrdou díky zvýšenému obsahu minerálních látek, řeč je pak hlavně o sloučeninách vápníku a hořčíku. Pokud odebíráme vodu pouze z povrchových zdrojů, můžeme očekávat nižší tvrdost. Voda protékající vápenatou půdou a nabere z ní množství minerálních látek, se počítá jako tvrdá. Zdravotně nezávadná koncentrace vápenatých a hořečnatých složek by se měla pohybovat maximálně do 3,5 mmol na jeden litr.

Proč je tvrdá voda škodlivá?

Díky tvrdé vodě je pak bohužel nutné v pračce spotřebovat výrazně více pracího prášku. Pokud vám tohle jako argument nepostačuje, tvrdá voda výrazně uškodí i v kuchyni, kde je nezbytné většinu jídel připravovat mnohem déle než s použitím měkké vody a negativem je pak i podivná chuť takové vody, což určitě neocení zvláště milovníci kávy nebo čaje. Kromě toho jsou tu i zdravotní rizika, tvrdá voda může stát například za vznikem atopického ekzému a podobných kožních problémů, u citlivých osob zhoršuje potíže s ledvinami nebo dokonce mírně zanáší cévy, které mohou mít i tak dost velký problém například s cholesterolem.

Jak zjistit tvrdost vody?

Není třeba si kupovat nějaký drahý test, existuje totiž jeden velmi jednoduchý fígl, který takřka hned prozradí, jestli se problém s tvrdou vodou dotýká i vašeho bytu či domu. Míra tvrdosti vody se dá poznat podle pěnivosti mýdla. Pokud mýdlo pod vodou pění málo nebo prakticky vůbec, teče u vás doma z kohoutků tvrdá voda, pokud pění hodně, máte doma vodu měkkou. V drogerii si ale můžeme doslova za pár korun koupit celkem spolehlivý test, jenž vám změří tvrdost vody celkem spolehlivě. Jde o papírkový tester, díky němuž za pár vteřin zjistíte na barevné škále přesnou hodnotu tvrdosti vody.

Změkčení vody

Ani příliš měkká, ani příliš tvrdá voda. Takový je ideál, těžko ho však docílíme. Pokud vám ale doma proudí z kohoutků příliš tvrdá voda, je čas začít jednat. Obvykle nepomůže magnetická úpravna vody, která je příliš levná a málo účinná, platí navíc jen pro studenou vodu, která pak nesmí projít tepelnou úpravou, pokud je vaším cílem docílit nějakého efektu.

Pokud chcete docílit reálného a dlouhodobého efektu, je třeba doslova a do písmene změnit složení vody. To obstará takzvaný změkčovač vody, který pracuje na principu iontové výměny. Jinými slovy – nahradí škodlivé ionty vápníku a hořčíku sodíkovými ionty, které jsou prakticky neškodné. Výsledkem pak bude vyvážené pH vody, která nebude ani příliš měkká, ani příliš tvrdá.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Pražské stěhovací služby

Pražské stěhovací služby


Stěhování obytných prostor

Stěhování obytných prostor


Jaké jsou typy invalidního důchodu?

Jaké jsou typy invalidního důchodu?


Co je to inflace?

Co je to inflace?Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme