Nejabsurdnější poplatky ve vašem okolí


Rostoucí náklady na jakékoliv služby nutí stát, polostátní i soukromé firmy, ke hledání zdrojů finančních prostředků.

Mnohdy je to však na úkor spotřebitele, namísto šetření, hledání úspor a snižování nákladů. Vymýšlí se nejrůznější tzv. regulační poplatky a zdůvodňují se potřebou kvalitnění služby.

Zdravotnictví

Tak například ve zdravotnictví platíme regulační poplatky při každé návštěvě lékaře, regulační oplatky za léky či poplatky za pobyt v nemocnici. Pochopit se dá snad jen poplatek za pobyt v nemocnici, neboť pacient by doma také musel vynakládat peníze na stravování a energie.

Ovšem u některých tzv. regulačních poplatků se nabízí přídomek absurdní. Rozumnému člověku je od počátku známo, že poplatky nevyřeší špatně nastavený systém veřejného zdravotního pojištění, ale jen ho udržují při životě.

Poplatky slouží pouze k tomu, jak dostat do veřejných rozpočtů více peněz a nejsou snahou o zlepšení systému zdravotní péče. Pravdu mají ti, kteří navrhují měnu systému tak, aby si každý mohl vybrat, zda chce platit pojistku bez hrazení poplatků v nemocnici, nebo platit nižší pojistku a hradit poplatky.

Bankovní sektor

Nejvíce absurdních poplatků je zřejmě zavedeno v bankách. Situace nazrála k tomu, že klienti bank hlasují každoročně o nejabsurdnější bankovní poplatek.

Ovšem samotné banky na svých poplatcích nic absurdního nevidí a zdůvodňují to tím, že s poskytováním každé služby je spojen určitý náklad a poplatky slouží ke zkvalitnění jejich služeb. Podle průzkumů se jeví jako nejabsurdnější bankovní poplatky poplatek za vedení účtu k hypotečnímu spotřebitelskému úvěru, nebo úvěru u stavebního spoření, poplatek za výpis z účtu, zaslaný elektronickou poštou, nebo poplatek za autorizační SMS.

Obzvláště poplatek za elektronický výpis se jeví přímo směšný, neboť jde o operaci prováděnou samotným klientem a která nevyžaduje ani lidskou práci, ani materiální náklady ze strany banky. Jde o tzv. službu svépomocí, na které vlastně banka parazituje.

Jiným příkladem absurdního bankovního poplatku je poplatek za vedení úvěrového účtu, nebo poplatek za účetní položku, jelikož pokud klient za tuto službu jednou zaplatil, není žádný důvod účtovat mu ještě nějaký poplatek.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

O čem je třetí pilíř důchodové reformy?

O čem je třetí pilíř důchodové reformy?


10 způsobů jak vydělat peníze

10 způsobů jak vydělat peníze


Dluhy postihují více a více českých rodin – proč?

Dluhy postihují více a více českých rodin – proč?


Nejlevnější stěhování v Praze

Nejlevnější stěhování v PrazeRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme