Nejdůležitější světové měny


Mince

Ve světovém oběhu funguje velké množství měn, ovšem ne všechny mají na trhu stejnou váhu. Pokud cestujeme po světě, často je potřeba peníze různých měn přepočítávat a měnit za měnu platnou v dané zemi. Je ovšem celá řada výjimek, mezi které patří burzy, aukce i mezinárodní obchody, které probíhají v nejdůležitějších měnách, jenž se pro obchod používají.

Dohromady existuje 167 oficiálních měn, které jsou v oběhu po celém světě. Jejich množství ovšem neodpovídá počtu jednotlivých zemí. Po celé planetě najdeme 197 nezávislých zemí a přes 50 závislých území. Ne všechny z nich používají vlastní měnu a tak začaly využívat měnu cizí. Jen euro používá 34 nezávislých států a zámořských území.

U amerického dolaru je známo, že se používá ve všech 50 zemích, kterými jsou Spojené státy tvořené, kromě nich je to ještě 10 dalších cizích zemí, které si dolar přisvojily. Jak již bylo zmíněno, ne každá měna má stejnou váhu, a proto si představíme 3 měny, které jsou pro světový trh nejdůležitější.

Americký dolar

Americký dolar najdeme ve směnárnách, i na světovém trhu, pod označením USD. Ačkoliv se jedná o dolar, je vždy potřeba poznamenat, že jde o americký dolar. Samotný dolar je pojmenování mnoha měn, jelikož existuje i hongkongský dolar, kanadský dolar, australský dolar a další. Americký dolar je nejdůležitější měnou na světě a to proto, že se s ním nejvíce obchoduje.

Celkem 47% všech globálních plateb a 87% z denního obratu na devizovém trhu je právě v amerických dolarech. Velmi zajímavé je, že dolar není přitom tak starý, ještě před 250 lety bylo možné na západě platit ve více, než 20 měnách. Dolar byl jako měna kompletně zaveden až 6. července 1785. Vznik této měny neznamenal jen snadné placení v amerických státech a koloniích, ale také nástup měny, která bude vládnout trhu.

Euro

Euro je na světovém trhu hned za dolarem. Jedná se o podstatně mladší měnu, která vznikla v roce 1999. Myšlenky na společnou evropskou měnu však začaly vznikat již po druhé světové válce, realizace však nastala až téměř v novém tisíciletí. Jedná se o kontinentální měnu, která se vztahuje na Evropu, zde s ní pravidelně platí kolem 300 milionu lidí.

Na světovém trhu je označována jako EUR, proběhne s ní kolem 33% denních devizových transakcí a má zhruba 28% podíl na mezinárodních bankovních platbách. Ačkoliv má Evropa 28 členských zemí, ne všechny přijali Euro, to ovšem nemá dopad na jeho pozici na trhu, která je významná.

Britská Libra

Řádově třetí nejdůležitější světová měna. Na trhu je označována jako GBP a oficiálně je nazývána jako “libra šterlinků“. Ačkoliv je významově až a třetím místě, jedná se o jednu z nejstarších měn na světě, poprvé se objevila již v roce 760. Zatímco se dolary a eura dělí na centy, libra se dělí na pence.

Je tomu ovšem od roku 1971, do té doby se libra dělila na 20 šilinků a ty následně na 12 pencí. Podobně jako u dolaru, tak i u libry je třeba nezapomenout na přívlastek “britská“, librami se totiž platí v mnoha zemích, od Libanonu až po Súdán. Řada zemí si libru zachovala, jelikož se jednalo o bývalé britské kolonie, které však mají s librou společný už jen název.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (3 hlasů, hodnocení: 4,33 z 5)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Spotřebitelský nebankovní úvěr vybírejte s rozvahou | AsisTeam s.r.o.

Spotřebitelský nebankovní úvěr vybírejte s rozvahou | AsisTeam s.r.o.


Může vám finanční poradce poradit s půjčkou?

Může vám finanční poradce poradit s půjčkou?


Co je to inflace?

Co je to inflace?


Stoly

StolyRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme