Exekuční řízení v ČR: Hyenismus v rukou soukromých osob


Většina lidí už někdy ochutnala, jaké je to být dlužníkem. Strach z exekucí se ovšem rozmohl i mezi obyvatele, kteří s financemi problémy nemají. Důvodem není samotná existence exekucí, která je velmi užitečná, ovšem rozhodnutí státu, který předal právní moc do rukou  soukromých osob.

V čem spočívá nebezpečí?

Když byla exekuční moc v rukou soudních zaměstnanců, tak se vždy muselo postupovat podle předepsaných právních kroků. Dlužili jste peníze? V takovém případě následovalo, na popud věřitele, řízení, které bylo možné vyřešit často i v poklidném duchu. Po změně zákona a udělení pravomocí soukromým osobám se proces exekučního řízení zcela vymkl kontrole a nepřekračuje často jen zákon, ale i veškeré morální hodnoty.

Dlužník i věřitel bez kapitálu

Ačkoliv se může zdát, že je agresivita exekutorů prospěšná straně věřitelů, tak opak je pravdou. Exekutoři si ze zabaveného majetku  ponechávají jeho poměrnou část a věřiteli tak mohou zbýt rovněž oči pro pláč, když zjistí, že dostane pouze zlomek toho, kolik si představoval.

Nebezpečné praktiky

Víte o tom, že má exekutor plné právo vniknou ke komukoliv do bytu? Tato pravomoc mu byla udělena, aby mohl zasáhnout všude, kde se domnívá, že by se mohl nacházet jakýkoliv majetek dlužníka. Chování exekutorů je často ovšem daleko za hranicemi morálních hodnot a tak se můžeme každý den setkat s případy, kdy exekutoři doslova terorizují bezbranné lidi, lidi s tělesným postižením, svobodné matky nebo kohokoliv, kde jim nebude klást odpor.

Velké množství případů se dostane před ombudsmana a mají šťastný konec, bohužel je to jen zlomek z nich.

Nekompromisní žoldáci

I tak lze exekutory často pojmenovat. Vlna nenávisti vůči nim bohužel vrhla stín i na slušné právníky, kteří tuto činnost vykonávají podle předpisů a nepřekračují meze svých pravomocí. Těžko však usoudit, jestli mohou exekutoři postupovat správně či nikoliv, když je jejich odměna závislá na počtu uskutečněných exekucí.

Ochrana před exekutory

Zoufalost v rámci strachu z exekutorů vyvrcholila často až v praktiky, které mohou v mnoha případech nabýt účinnosti, ale někdy také ne. Typickým příkladem je přehlášení trvalého bydliště na městský úřad. Ochráníte tak v mnoha případech svůj majetek, který se může nacházet na adrese, kde žijí rodiče, prarodiče nebo dokonce přátelé. Neosvědčila se ovšem metoda bydlení u přátel či dokonce příbuzných, kterým je mnohdy neprávem zabaven majetek, když se exekutor domnívá, že se jedná o majetek dlužníka.

Svítá na lepší časy?

Podle statistik se uvádí, že počet exekucí rok od roku klesá. Jedná se o dobrou zprávu, nebo už exekutoři zruinovali život tolika lidem, že nemají kde brát? Těžko lze ze statistik usoudit skutečná čísla. Počet exekucí se rapidně snížil především po návrhu zákona, který ruší odměny exekutorům v případě částek do 10000 Kč.

Těch je ovšem nejvíce a ke vší smůle se jedná o návrhy věřitelů, kterými jsou nejčastěji živnostnici, jenž nedostanou za svoji práci zaplaceno. Velkých případů se ovšem změna nijak týkat neměla. Nad rozhodnutími zůstává často rozum stát a je jen na nás, abychom posoudili, jestli jsou rozhodnutí ku prospěchu občanů, nebo jestli má vše pouze základ v prospěchu lidí, kteří o zákonech rozhodují.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (Zatím nebylo hodnoceno - buďte první!)
Loading...


Jsem autor tohoto webu, snažím se jej tvořit ku obrazu svému. :)

topBroker.cz


Doporučujeme

Jak fungují finanční poradci?

Jak fungují finanční poradci?


Pražské stěhovací služby

Pražské stěhovací služby


Zadluženost v ČR

Zadluženost v ČR


5 tipů, jak získat půjčky v hotovosti

5 tipů, jak získat půjčky v hotovostiRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme