Do kdy je nutné podat daňové přiznání?


Rok se s rokem sešel, čtrnáctka se přehoupla na patnáctku a ačkoli jste si možná ještě ani nezvykli na nový letopočet, už musíte myslet na daňové přiznání. Pro většinu z vás je to doslova noční můra, která se objeví vždycky začátkem roku. Daňové přiznání musíte podat nejpozději do konce března roku 2015. Pokud jste daňové přiznání podávali i v předchozích letech, jistě pro vás toto datum není žádným překvapením. Růžových papírů se děsí drtivá většina z vás. Umíte daňové přiznání správně vyplnit, nebo jste jako spousta lidí naprosto ztracených? A víte, že letošní růžová lejstra přináší i nějaké změny?

Jak vyplnit daňové přiznání:

 1. Elektronické podání a jeho pravidla

  Máte zřízenou datovou schránku? Pak zpozorněte, neboť pokud podáte daňové přiznání písemně, automaticky tak sami sebe odsoudíte k pokutě – ve výši 2000,-Kč – kterou vám udělí finanční úřad.

 2. Poplatníkova sleva beze změny

  Jste OSVČ a za loňský rok jste výdělečnou činnost vykonávali jen určitou dobu? Pak nevěště hlavu, protože sleva na poplatníka se letošní rok nekrátí. A co to pro vás znamená? I vy máte nárok na daňové slevy určené poplatníkům – a to až ve výši 24.840,-Kč – a nezáleží na tom, zda jste jako OSVČ fungovali po celý rok či jen několik měsíců.

 3. Děti a nárok na uplatnění daňového zvýhodnění

  Máte-li děti, pozorně se věnujte tomuto bodu. Ovšem pozor, zvýhodnění na děti nemůže uplatnit OSVČ, které si stanovují výdaje pomocí paušálu. Pamatujte i na to, že slevy na děti může uplatnit jen jeden rodič.

 4. Školkovné

  Máte děti ve školce? Pak v letošním roce můžete uplatnit daňovou novinku, díky které můžete využít slevu za umístění dítěte do školky. Letos je pro tyto případy v růžových lejstrech zařazena nová, speciální kolonka, kterou rozhodně nepřehlédněte.

 5. Daňový bonus

  Zajímá vás, když můžete čerpat daňový bonus? Odpověď je taková: daňový bonus můžete čerpat ve chvíli, kdy je daňové zvýhodnění vyšší, než vypočítaná daň z příjmu FO. Jste OSVČ? Pak můžete daňový bonus využít tehdy, pokud jste za loňský rok měli příjem vyšší než 51.000,-Kč.


Hodnocení článku:

1 nic moc2 ušlo3 průměr4 dobrý5 výborný (2 hlasů, hodnocení: 5,00 z 5)
Loading...


Nikol Bláhová


Doporučujeme

Jídelna

Jídelna


Matrace pro psy

Matrace pro psy


Vhodné nářadí ke krbům a krbovým kamnům

Vhodné nářadí ke krbům a krbovým kamnům


Stěhování trezorů

Stěhování trezorůRychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Termín půjčky bez registru se už na tuzemském úvěrovém poli vcelku vžil. Není divu, jelikož se jedná o druh půjček, který je využíván poměrně často. Pokud jste o nich ještě doposud neslyšeli, jste na ...

Rychlá půjčka bez registru: Pro koho je určena a vyplatí se vůbec?

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Změna legislativy koncem loňského roku i dlouhodobě příznivý ekonomický vývoj ovlivňují také to, jaké úvěry si bereme a jak je splácíme. Z pravidelného barometru úvěrového trhu za 2. čtvrtletí letošní...

Rostou dlouhodobé a klesají krátkodobé úvěry, půjčky, lépe splácíme

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Povinné ručení už dávno neslouží pouze na pokrytí škod, které způsobíme řízením motorového vozidla, jiným osobám či osobě. Pojišťovny ve snaze získat klienty, nabízí služby i řidičům, kteří škody způs...

Povinné ručení a asistenční služby na cesty

Na co si v Čechách půjčujeme

Češi si půjčují stále víc peněz, jen v bankách dluží téměř 1,5 bilionu. Oproti loňskému roku se objem půjček v bankách zvýšil o víc než 100 miliard Kč (podle údajů zveřejněných Českou národní bankou n...

Na co si v Čechách půjčujeme